Máte lyžování v krkvi? Přesto nikdy nepodceňujte riziko úrazů!

Začíná lyžařská sezóna a do Alp stále vyráží lidé, kteří se buď nepojistí vůbec, nebo špatně. Když si lyže a snowboard chcete užít a mít přitom krytá záda, stačí vědět jen pár důležitých věcí. Není to žádná věda.

Jiný kraj, jiný mrav – tím by mohla začít debata o zahraniční zimní dovolené. Souvisí to s tím, že domácí lyžaři v Alpách jsou mnohem víc zkušení v uplatňování svých práv. „Proto pokud budete sportovat na sněhu, určitě si sjednejte pojištění odpovědnosti,“ doporučuje Kateřina Vanková z Generali pojišťovny. Ví, o čem mluví – z praxe totiž zná řadu případů, kdy český lyžař v Alpách srazil někoho jiného. „Naše dosavadní zkušenosti jasně říkají, že když při sportování někoho srazíte nebo mu jinak poškodíte věci či zdraví, bude to hodně drahé. Rozhodně nechci strašit, spíš upozornit na to, že v Alpách jsou lyžaři zvyklí takové škody na druhém vymáhat,“ vysvětluje Kateřina Vanková. Podle ní nejsou výjimečné případy, kdy sražený lyžař zažaloval i dítě.

Sjednat si pojištění odpovědnosti je v rámci cestovního pojištění hračka. Pokud ho uzavřete online, což je dnes nejběžnější způsob, za který třeba u Generali poskytují slevu 15 %, stačí na to jen jedno kliknutí. Pojištění přijde vhod, ať jedete na lyže, snowboard nebo třeba jen na běžky. Pojištění odpovědnosti v případě, že se něco stane, poskytuje bezpečí až do výše 10 milionů korun.

Co na sjezdovkách je a není rizikové

O tom, že brázdění sjezdovek může být plné adrenalinu, není sporu. I běžní lyžaři na nich dosahují rychlostí kolem 60 km/h… V případě cestovního pojištění je klíčové vědět, jestli aktivita, které se na zimní dovolené chcete věnovat, je pro pojišťovnu riziková (pak se za ni připlácí), nebo naopak není. „V pojišťovně se na sporty díváme podle toho, kde se jim lidé věnují. Když to jsou oficiální značené sjezdovky, bereme je jako klasickou sportovní činnost. Jakmile se ale začne jezdit na freeridové sjezdovce, riziko je v tu chvíli násobně vyšší,“ vysvětluje Kateřina Vanková z Generali. Pro takové případě musí mít člověk sjednané připojištění rizikové sportovní činnosti.

Na adrenalinu se dá i ušetřit

Není dnes zdaleka samozřejmé, že pojišťovny dokáží klientům nabídnout u cestovního pojištění něco, díky čemu opravdu ušetří. V Generali ale umí jednu velmi chytrou věc - pojistit sportovní i rizikové činnosti jen na vybrané dny. To znamená, že když jedete na hory a víte, že se chcete třeba freeridu věnovat jen dva dny, pojistíte si na rizikovou sportovní činnost jen tyto dva konkrétní dny. Ne nutně celý týden, jak to požaduje řada pojišťoven. Není třeba přece za riziko připlácet, když jen dva dny strávíte na cestě na hory a zpátky…

Pozor na les i bombardino

Jsou případy, na které se cestovní pojištění nevztahuje. Nejvíce svoji pojistnou ochranu ohrožují ti, kteří vyrazí mimo značené sjezdovky. Případy, kdy si lyžař nebo snowboardista z nudy zajede do lesa nebo mezi sloupy lanovky a něco se stane, se už dostávají do rizikového režimu, kde cestovní pojištění nepomůže.

„To platí i pro případy, kdy dojde ke škodě nebo zranění pod vlivem alkoholu,“ upozorňuje na poměrně častý nešvar Kateřina Vanková z Generali. Dávat si na kuráž nebo na zahřátí třeba bombardino nebo panáky proto určitě není dobrý nápad. V takovém případě si vždy škody hradí každý z vlastní kapsy…

Stejně tak pojišťovny trvají na tom, aby se na sjezdovkách dodržovala pravidla pro dané místo a zemi obvyklá. Jedním z nich může být třeba povinné nošení helmy. Tím spíš, že helma dokáže v 85 % případů zamezit vážnému poranění hlavy nebo mozku.  

Zapíchnout lyže do hroudy sněhu

Bojíte se o své lyžařské vybavení, nebo máte v okolní svět bezmeznou důvěru? V případě cestovního pojištění byste měli vědět, že odložené lyže nebo snowboardy jen tak před restaurací nejsou šťastným řešením. „Takto odložené lyže určitě nejsou z pohledu pojišťovny dostatečně zajištěné. Z pojištění sportovní výbavy by se naopak hradila krádež lyžařského vybavení z uzamčeného stojanu, nosiče na střeše auta nebo z lyžárny,“ upřesňuje Kateřina Vanková z Generali.

Určitě je dobré si také připomenout, že pojištění sportovní výbavy se nevztahuje na věci, které si půjčíte v půjčovně. Dobrou zprávou ale je, že půjčovny už mají tyto situace pojištěné a promítají je do ceny půjčovného. Je moudré si ale takovou věc při vypůjčení ověřit.