Víte, kde vzniká v zimních měsících nejvíce úrazů? Na horách při lyžování!

Zimní sezóna začíná a Češi houfně vyráží do Alp. Ne všichni ale přesně vědí, jak si zařídit to nejvhodnější cestovní pojištění. Přinášíme pár nejdůležitějších rad, když si chcete lyže nebo snowboard užít v pohodě.

1. Cena není všechno

U cestovního pojištění by nikdy neměla být rozhodující jen jeho cena. „Důležité je vybírat pojištění tak, aby odpovídalo tomu, co a kam jedu dělat. Tak jednoduché to skutečně je,“ radí Kateřina Vanková z pojišťovny Generali. Podle ní je mnohem důležitější správný rozsah pojištění. Základem je vždy pojištění léčebných výloh a k němu se přidávají další pojištění. Třeba ta, která se týkají zavazadel, odpovědnosti nebo pojištění sportovní výbavy. Některé pojišťovny klientům rozhodování s výběrem pojištění usnadňují předpřipravenými balíčky. Lidé si je pak mohou ještě dodatečně upravovat a přizpůsobovat své potřebě. Pokud chcete slevu, zkuste si pro ni dojít na Facebook pojišťovny. Třeba Generali tam dává slevu 10 %. Levnější je i pojištění sjednané online.

2. Kartička zdravotní pojišťovny nestačí

Vyrazit na zahraniční hory jen s kartičkou od zdravotní pojišťovny, je holé šílenství. Proč? Kartička totiž platí výhradně v zařízeních s veřejnou zdravotní službou. Lidé mají navíc k dispozici jen rozsah péče, která je v dané zemi hrazená z veřejných peněz. Je zřejmé, že to nutně nemusí být to samé, jako je tomu v případě České republiky.

Další podstatnou věcí je, že blízká a tedy rychlá dostupnost tohoto typu zařízení poblíž lyžařských center není vůbec samozřejmá. Naopak mnohde jsou blíž soukromé zdravotní instituce. Tam ale karta zdravotní pojišťovny samozřejmě náklady nekryje. Cestovní pojištění je tedy vždy lepším řešením. „Asistenční služba pojišťovny se totiž dokáže se zdravotnickým zařízením domluvit – v případě, že by klient musel platit ošetření z vlastní kapsy a neměl takovou částku k dispozici, dokáže se asistence za něj zaručit, případně složit zálohu,“ vysvětluje Kateřina Vanková z Generali. Řešení tak nepříjemné situace, jako je úraz nebo nemoc, proto dokáže cestovní pojištění díky asistenčním službám výrazně usnadnit.

Kartička cestovního pojištění je jako důkaz, že jste pojištěni, podstatná. Dnes je možné si ji běžně stáhnout do telefonu nebo si ji vytisknout a uložit třeba do peněženky. Pokud to lidé udělají a něco se stane, nemusí panikařit. Na kartičce najdou návod, jak mají postupovat. Zároveň na ní mají všechny podstatné informace, které po nich bude asistenční služba při prvním hovoru chtít.

3. I rekreační lyžaři sportují

Jezdíte do Alp jen tak si v klidu zalyžovat nebo si oprášit svoje dovednosti? Tedy žádné zvláštní riziko…Proč ne, ale i v tom případě byste měli vědět, jaké sporty jsou zahrnuty v ceně cestovního pojištění a za které je potřeba si připlatit. Obecně jde o ty aktivity, které jsou z nějakého důvodu rizikové. Každá pojišťovna má přesný seznam sportů a činností, které považuje za běžné (pojišťují se bez příplatku) a pak také ty, které už zahrnují zvýšenou míru rizika (za ty se v rámci pojištění připlácí). Za rizikové se považují například lyžování (snowboarding) na freeridových sjezdovkách, akrobatické lyžování, skoky na lyžích, skiaplinismus, snowkiting nebo snowtubing.

Pojišťovna Generali pak nabízí jednu zajímavost. Pokud si připojišťujete sportovní nebo rizikové činnosti, můžete to udělat jenom na vybrané dny během své dovolené. „Připlatíte si tak jen za ty dny, kdy víte, že se budete věnovat něčemu náročnějšímu. Úspora v takovém případě může být skutečně vysoká,“ potvrzuje praxi Kateřina Vanková.

4. Jezdit mimo sjezdovky je průšvih

Pojišťovny i u cestovního pojištění jasně říkají, jaké škody hradit nebudou. Vězte, že na ty nejčastější situace stačí zdravý selský rozum. Cestovní pojištění nepomůže v případech, kdy způsobíte škodu nebo se zraníte pod vlivem alkoholu – takže pozor na panáky nebo bombardino na zahřátí! Stejně tak pojištění nebude platit v momentě, kdy se vám něco stane mimo značené sjezdovky. Jen si vzpomeňte, kolik lyžařů a snowboardistů jste viděli jezdit lesem nebo mezi sloupy lanovek… Důležité je také dodržovat pravidla, která jsou v dané zemi nebo v daném lyžařském areálu závazná. Třeba nosit lyžařskou helmu.

5. Pojištění odpovědnosti? Bez něj ani ránu!

V Alpách je absolutní nutností být pojištěný pro případy, když na sjezdovce nebo třeba při přijíždění k vleku někoho zraníte. Pojištění odpovědnosti by pro ty, kteří vyráží na hory, zkrátka mělo být něčím opravdu povinným. „Z našich zkušeností víme, že pokud někoho na sjezdovce srazíte, můžete speciálně v alpských zemích počítat s tím, že se to bude řešit právní cestou. Tamější lidé jsou už mnoho let zvyklí takové případy svěřovat právníkům,“ upozorňuje Kateřina Vanková z Generali. Mnohdy se řešení takové nepříjemnosti vleče i několik let. Výjimkou nejsou i případy, kdy zahraniční právník účtoval sazbu 1000 euro na hodinu. Není třeba zvlášť zdůrazňovat, že pokud lyžař nebo snowboardista cestovní pojištění nemá, jdou tyto náklady přímo na jeho účet.

6. Vždy volejte asistenci

Možná to zní banálně, ale asistenční služby u cestovního pojištění nejsou pro nic za nic. „Naši operátoři jsou na telefonu k dispozici nepřetržitě a jsou schopni tlumočit hned do několika světových jazyků,“ potvrzuje praxi Kateřina Vanková z Generali. To se hodí zejména v případě, když už se něco stane.

Pokud je to možné, pak zvlášť v případě potřeby lékařského ošetření je dobré asistenci volat co nejdřív. Dokáže totiž zajistit informaci o nejdostupnějším a současně nejvhodnějším lékařském zařízení. Díky němu je garantovaný nejen rozsah péče a její kvalita, ale také se tím minimalizují případné komplikace s platbami za lékařské ošetření.