Suchánek jezdí s kolotoči. Jak v sobě herec objevil kočovnou krev?

Labutě, autodrom, růže z papíru a ruce ulepené od cukrové vaty. Kočovný život světských má prostě něco do sebe – každý týden nové město, svoboda a dobrodružství… Jenže realita není zdaleka tak poetická, zvlášť když se píše rok 1990. Nový seriál z pera Petra Kolečka Přijela Pouť s drsným humorem i napětím odkrývá tvrdé aspekty života kolotočářů. Zahráli si je třeba Michal Suchánek, Jakub Prachař, který si kvůli roli nechal narůst nepřehlédnutelný knír, nebo Alena Mihulová.

Jak se svérázný kolotočářský klan popasuje s novými porevolučními pořádky? Rodina Dresslerových, která už po desetiletí provozuje pouť, se s očekáváním pouští do první sezóny v demokratickém Československu. Šéf pouti Jaroslav Dressler (Michal Suchánek) leští létající labutě, jeho žena Hanka (Alena Mihulová) se při vykládání karet inspiruje dějem zahraničních seriálů a jejich syn Vojta (Lukáš Veřtát) už ve 13 letech tvrdě maká, aby rodinný byznys patřičně vzkvétal.


Spolu s nimi se o pouť stará Jaroslavův otec Jindřich (Oldřich Navrátil), staromódní čistokrevný kolotočář, kterému se představa novot souvisejících se změnou režimu ani trochu nelíbí. No a střelnici má na starost vnadná Andrea (Barbora Mottlová) a její nevyzpytatelný otec Benák (Tomáš Matonoha), který je tak trochu rapl.

Kolotočářskou pohodu naruší až návštěva Dana, Jaroslavova syna, který se vzepřel rodinnému předurčení a vystudoval práva. Tím proti sobě popudil dědu Jindřicha. Ale protože se doba změnila a razítko od úředníka má větší váhu než pevné slovo světského, usoudí Jarda, že se Danovy znalosti budou v boji s úřednickým šimlem hodit. Proměna rodinné pouti v prosperující podnik si totiž žádá spoustu byrokracie a papírování. Vezme umíněný Jindřich vnuka Dana na milost?

Jen dva zákony – rodina a hydraulika

Kolotočářská série Přijela pouť divákům nabízí jak přímočarý humor, tak i dramatické momenty. Autorem scénáře je čím dál tím populárnější Petr Kolečko, jehož zjevně baví vytvářet lehce bizarní postavy, které nějakým způsobem vystupují z řady. Jak scenáristu napadlo zasadit děj do specifického prostředí světských?

 „Dlouho jsem měl v hlavě námět. To spojení doby a světského života mě něčím fascinuje. Je to svět, kde všechno funguje jinak. Kde děti pracují, kouří a nechodí do školy. Svět, kde se domlouvají sňatky mezi rodinami a spory řeší kudlou. Svět, kde kšeft je svatý. Ale také svět, kde rodinné a sociální vazby přes zdánlivou divokost fungují vlastně lépe než kdekoli jinde. Na pouti existují totiž jen dva zákony, rodina a hydraulika,“ popisuje Kolečko.

Desetidílný seriál Přijela pouť od 14. října vysílá internetová televize Stream.cz. Seznamte se s osobitými hrdiny, které si nejde neoblíbit, nasajte lákavou pouťovou atmosféru a zavzpomínejte na divoké devadesátky.