Peklo snadno může začít v každé české kuchyni

Kde vznikají nejčastěji domácí požáry? V kuchyni! Lidé zásadně chybují u takové maličkosti, jako je hašení hořícího oleje na pánvi. Chrstli byste na něj vodu? Pak by to bylo vaše nejhorší rozhodnutí. Přečtěte si, jak si doma poradit s ohněm. Někdy stačí opravdu málo. 

Co dokáže doma spolehlivě udělat pořádnou paseku? Hádáte správně, jsou to požáry. S ohněm se v nějaké jeho podobě v českých domácnostech jen za loňský rok museli hasiči poprat téměř v pěti tisících případech! Nepřekvapí pak úplně, že účet za to, co oheň strávil, činil 462 milionů korun…

Když voda exploduje v oleji

Ukázkový případ? Vzplanutí oleje na pánvi! Pravděpodobně byste v takovém případě sáhli po vodě a snažili se její pomocí plameny z hořícího oleje uhasit. To je obrovská chyba! „Po konzultaci s hasiči můžeme potvrdit, že vychrstnutí vody na hořící olej v pánvi způsobí okamžitý výbuch doprovázený do výšky šlehajícími plameny,“ varuje Jan Marek z pojišťovny Generali. Pokud pánev začne hořet, je potřeba nezpanikařit. 

Hořící olej uhasíte některým z těchto jednoduchých způsobů: 

Pojištění se postará o následky

Pojištění sice domácí katastrofě nezabrání, pomůže ale s řešením následků. Požár přitom patří k rizikům, které jsou obvykle součástí každého majetkového pojištění. Z něj se koneckonců hradí i škody způsobené vodou, která se použije při hašení. 

A důležité připomenutí nakonec: každý požár je podle zákona vždy potřeba ohlásit hasičům.