Stačí jedna svíčka a pokoj je za 2 minuty v plamenech

Lidé v Česku o vánočních svátcích podle nejnovějšího průzkumu zapálí a nechají hořet v průměru až deset svíček. Stačí přitom i jediná, aby způsobila katastrofu. Podívejte se na unikátní video, jak rychle se požár dokáže v bytě rozšířit. Domácí požáry bohužel nejsou v Česku ničím výjimečným. 

Co dokáže doma spolehlivě udělat pořádnou paseku? Hádáte správně, jsou to požáry. S ohněm se v nějaké jeho podobě v českých domácnostech jen za loňský rok museli hasiči poprat téměř v pěti tisících případech! Nepřekvapí pak úplně, že účet za to, co oheň strávil, činil 462 milionů korun…

Jedna svíčka a je po romantice

Vytvářejí příjemnou atmosféru a mnohdy i voní. Řeč je o svíčkách, kterými jsou domácnosti doslova zaplněné. „Z našich reálných testů společně s hasiči vyplynulo, že hořící svíčka na vánočním stromečku dokáže proměnit pokoj ve žhavé peklo do dvou minut,“ popisuje praxi Jan Marek z pojišťovny Generali. 

Jaká pravidla platí proto, aby idylka se svíčkou neskončila tragédií?

Pojištění se postará o následky

Pojištění sice domácí katastrofě nezabrání, pomůže ale s řešením následků. Požár přitom patří k rizikům, které jsou obvykle součástí každého majetkového pojištění. Z něj se koneckonců hradí i škody způsobené vodou, která se použije při hašení. 

A důležité připomenutí nakonec: každý požár je podle zákona vždy potřeba ohlásit hasičům.