Maďarsko není jen Budapešť! Objevte Bukové hory nebo pohoří Mátra

I když Maďarsko není prototypem země, kam by návštěvníci mířili za vysokohorskou turistikou, přesto má co nabídnout nejen příznivcům výšlapů, ale dokonce i lyžařům. Protože nejvyšší místní hora Kékes měří „jen” 1 014 metrů, je logické, že Maďarsko neslibuje extrémní zážitky. Namísto adrenalinu maďarská pohoří turistům nabízí dokonalý relax v přírodě, nezapomenutelné wellness rozmazlování, unikátní jeskynní útvary a celou řadu možností, jak si užít aktivní dovolenou.

Lidé si někdy stěžují, že v Česku nejsou pořádné hory. V porovnání s Maďarskem je ale situace České republiky o celých 518 metrů lepší. Přesně takový je totiž výškový rozdíl mezi českou Sněžkou a maďarským Kékesem, nejvyššími vrcholy obou zemí.

I když tedy Maďarsko nenabízí žádné velehory, přibývá v zemi návštěvníků, kteří kromě obligátní Budapešti nebo termálních lázní objevují další zajímavé kouty země. Třeba Bukové hory a pohoří Mátra, kde sice turisté nenajdou žádnou osmitisícovku, ale zato se mohou těšit na příjemně kopcovitou krajinu s mnoha přírodními útvary i historickými památkami. 

Hory bez zbytečných extrémů

Bukové hory (Bükk) i pohoří Mátra mají pro turisty z Česka poměrně strategickou polohu – nacházejí se v severní části Maďarska, poblíž hranic se Slovenskem a zároveň relativně nedaleko od Budapešti. Nabízí se tak možnost zkombinovat během dovolené přírodu i město a navštívit jak metropoli, tak i kopcovitou krajinu v Bukových horách nebo Mátře.

V pohoří Mátra, jehož součástí je i stejnojmenný národní park, turisté využívají 400 kilometrů udržovaných stezek pro běžné túry i nordic walking. Dobrodružnější povahy si pak mohou vyzkoušet terénní jízdu na segwayi, monsterbiku nebo speciálně upravené koloběžce.

Devizou maďarských pohoří je příjemné subalpínské klima, které má něco do sebe v každém ročním období. V létě tu není dusivé horko, což je ideální pro delší treky, a v zimě zde nepanují extrémní mrazy. Proto si v maďarských horách každý najde, co mu vyhovuje. Na jaře a v létě je oblast skvělá na túry a výpravy do přírody, na podzim hostům naservíruje výborné víno z historických vinných sklepů a v zimě Mátra nabízí zasněžené sjezdovky v Mátraszentistván a Kékestető a možnost ohřát se v místních tureckých koupelích.

Poblíž nejvyšší maďarské hory Kékes se ve vesničce Mátraderecske nalézají lázně, které nabízejí suché koupele oxidem uhličitým (mofetta). Tyto speciální lázně vznikly seismickou činností po výbuchu sopky a poskytují účinnou léčbu pacientům s poruchami krevního oběhu. Celá oblast Mátry je protkána prvotřídními wellness hotely, které nabízejí dokonalé útočiště pro očistu těla i duše.

„Hrad královen“, úzkokolejka kolem města Miškovec a unikátní jeskyně

Největším městem v této oblasti je Miškovec (Miskolc), které je administrativním centrem župy Borsod-Abaúj-Zemplén. Co zde stojí za vidění? Bezpochyby 7 milionů let staří zkamenělí tisovci dvouřadí a další vzácné exonáty v místním Pannon Sea muzeu. Návštěvnici by si neměli nechat ujít ani šestnáctimetrový ikonostas místní Řecké pravoslavné církve, největší ve střední Evropě. Jde o bohatě zdobenou stěnu, která je součástí řeckokatolických chrámů. Na nedalekém hradě Diósgyőr, jinak známém jako „hrad královen”, si mohou příznivci historie vyzkoušet, jaký byl život ve středověku.  

Z Diósgyőru vede lesem úzkokolejka do Bukových hor a známého zdravotního centra Lillafüred, kde se nachází unikátní travertinová jeskyně Anna, jedna ze šesti podobných jeskyní na celém světě. Ti, kteří nemají závrať, si mohou zvlněnou krajinu prohlédnout ze sedačkové lanovky Lillafüred. A výlet do Miškovce stylově uzavře průzkum jeskyně se stalaktity, která je proslulá svými nádhernými krápníkovými obrazci. 

Publikováno na: