Jak si z Vánoc nevyčarovat „kouzelnou“ katastrofu?

Provoňme si domov Vánocemi

Vánoce a svíčky k sobě neodmyslitelně patří. Nejen, že nyní svíčky každou neděli zapalujeme na adventních věncích, ale také s nimi po celý prosinec zdobíme své byty či domy. Podle průzkumu Generali jich Češi na vánoční svátky zapálí v průměru deset. Tím spíš bychom neměli zapomínat na to, že žádný otevřený oheň by za žádných okolností neměl zůstat bez našeho dozoru. Hořící svíčka ve vedlejší místnosti může totiž způsobit pěknou paseku. Jednoduchá a praktická doporučení dává Jan Marek, tiskový mluvčí pojišťovny Generali:

Buďme pozorní i v kuchyni

Vše téměř připraveno a my pomalu odpočítáváme hodiny do štědrovečerní večeře. Všichni už se těší na rozbalování dárků, ale nás ještě čeká příprava hlavního chodu, totiž tradiční smažení vánočních kaprů nebo řízků. Ovšem i tady nás může potkat záludnost, na kterou bychom si měli dát obzvlášť pozor. Původcem ohně v bytě či domě může být i vznícená pánev plná horkého oleje. Pokud se s takovou situací během „vánočního smažení“ setkáme, zachovejme chladnou hlavu a nikdy pánev nehasme vodou! Kombinace vody a hořícího oleje zkázu v kuchyni akorát tak znásobí. „Vzniklá pára vytvoří s olejem silnou hořící emulzi, která se rozprskne po okolí a všechno ničí jako plamenomet,“ varuje Jan Marek. V případě, že by nám pánev přeci jen vzplála, okamžitě vypněme sporák a začněme oheň dusit. Nejlépe se k tomu hodí poklička nebo mokrá utěrka či ručník. 

Pojištění se postará o následky

Pojištění sice domácí katastrofě nezabrání, pomůže ale s řešením následků. Požár přitom patří k rizikům, které jsou kryté obvykle v každém majetkovém pojištění. Z něj se koneckonců hradí i škody způsobené vodou, která se použije při hašení. A důležité připomenutí nakonec: každý požár je podle zákona vždy potřeba ohlásit hasičům.