Dovolená pod Everestem? Cesta do Himálaje nemusí stát majlant, stačí jen chytře vybírat

Doby, kdy hlavním úkolem cestovních kanceláří bylo pouze dopravit turisty do cílové destinace, zajistit jim ubytování, v průběhu dovolené jim dopřát možnost vyrazit na několik hromadných výletů a na konci pobytu je zase dovézt na letiště, jsou už dávno pryč. Důvod je prostý – ne každý chce své volno trávit v uzavřeném komplexu, v němž nemá šanci zjistit, jak vypadá skutečný okolní život.

Pro ty, kteří chtějí autentický zážitek

Na základě rostoucí poptávky po skutečných zážitcích i nevšedních destinacích vznikly cestovky, které pro své klienty vymýšlejí komplexní výpravy plné dobrodružství a objevování cizích kultur i přírodních krás. Jejich turistické „balíčky“ zahrnují návštěvy míst, které ještě nezasáhla masová cestovatelská vlna, nejrůznější přesuny a návštěvy lokalit, kam se vydávají spíše „batůžkáři“ než organizované skupiny.

Příkladem za všechny je cestovní kancelář Livingstone, která si svou pozici cestovky pro klienty s dobrodružnější povahou úspěšně buduje už od roku 1995. Její specializací jsou exotické destinace, a tak v její nabídce najdete všechny kontinenty vyjma Evropy. Filozofie firmy je jednoduchá – jejím cílem je organizovat exotické expedice pro malé skupinky turistů, o jejichž pohodlí a bezpečí se stará zkušený průvodce. Cestovatelé společně vyrážejí do hor, džungle i za polární kruh.

Na Livingstone se proto obracejí turisté, kteří chtějí objevovat netradiční destinace, ale zároveň vítají, když pro ně zcestovalý tým vymyslí plán cesty, vytipuje nejzajímavější lokality a zároveň jim na místě „kryje záda“ prostřednictvím ostříleného průvodce. Cestovka si zakládá na přátelském osobním přístupu a nabízené expedice neustále aktualizuje a vylepšuje, aby si z nich klienti odnesli maximum zážitků, na které budou ještě dlouho vzpomínat.

Objevte krásy Himálaje

Když se řekne Himálaj, většině lidí se vybaví zasněžené vrcholy majestátních osmitisícovek. Rozlehlé asijské pohoří přitom zasahuje do území Indie, Nepálu, Bhútánu, Číny a Pákistánu. Díky tomu vedle vysokohorských treků, které nejsou pro každého a vyžadují dlouhodobou přípravu i nákladné vybavení, nabízí řadu zajímavých míst k prozkoumání. A proto mezi cestovateli popularita severovýchodní Indie, BhútánuNepálu v posledních letech stále roste.

Chcete i vy poznat zcela odlišnou kulturu, inspirativní duchovní proudy, nádhernou přírodu a nespoutaný život pod ledovými vrcholy Himálaje? Před tím, než vyrazíte na skutečnou expedici, můžete tuto oblast navštívit „nanečisto“, a to na unikátní výstavě Magický Himálaj. Autorem rozsáhlé expozice je dobrodruh a cestovatel Rudolf Švaříček, který se do Himálaje opakovaně vracel dlouhých 27 let. Třeba na místě zjistíte, že toto kouzelné místo zkrátka musíte vidět na vlastní oči.