Milujete cestování a jídlo? Která delikatesy musíte ochutnat?

Poznejte historii tohoto ostrova

Maltské ostrovy už od nepaměti tvořily obchodní centrum mezi Afrikou a Evropou. Kvůli strategické poloze se o ně často sváděly bitvy a války. Malta, jeden ze tří ostrovů tohoto souostroví, patří mezi hojně kolonizované oblasti, proto se tu setkává tolik kultur najednou. Maltě se přezdívá ostrov zázraků a často je spojována se starými pověstmi. Dle řecké mytologie byla právě Malta tím ostrovem, kde ztroskotal bájný Odysseus a kde ho nymfa Kalypso věznila dlouhých sedm let.

Jak to chodí na Maltě?

Na Maltě si každý najde to své. Na tento malý ostrov pravidelně jezdí fanoušci pěší turistiky, potápěči i cyklisté. Opravdový ráj zde najdou také gurmáni. Ovšem při hledání restaurace, která nabízí klasická maltská jídla, je třeba obrnit se trpělivostí. Maltští občané totiž do tradičních restaurací moc často nechodí, a tak gastroprůmysl tohoto ostrova podléhá spíše novodobým trendům a potřebám turistů, kteří ve většině případů stále vyhledávají pokrmy, jež jim jsou známé. Chcete-li ochutnat typickou maltskou kuchyni, zkuste navštívit nějaký malý vesnický bar.

Ochutnejte národní pokrm

I když je pro maltskou kuchyň typická zejména středomořská strava, která se skládá z mořských plodů, ryb a zeleniny, nejtradičnější jídlo, které zde můžete ochutnat, je takzvaný stuffat tal-fenek. Jedná se o národní pokrm, jenž je připravovaný z dušeného králíka na víně, brambor a zeleniny. Mezi další populární pokrmy patří nejrůznější taštičky, jejichž náplně jsou tvořeny z různých směsí masa, sýrů, ryb, zeleniny a rýže. Za zmínku stojí také maltská specialita bragioli, tedy roláda z tenkého plátku hovězího, naplněná směsí mletého masa, slaniny, petržele a vajec. Malé kulaté sýry z kozího mléka a z nich vyráběné koláče patří mezi další tradiční jídla, která se vyplatí ochutnat. Obecně se dá říci, že je maltská kuchyně dost kalorická, což se podepisuje na místních obyvatelích.


Co musíte ochutnat?

fenek – pokrm z divokého králíka

bragioli – roláda z hovězího masa

hobz biz-zejt – chléb namočený v olivovém oleji, potřený zralými rajčaty a naplněný směsí tuňáka, cibule, česneku, rajčat a kapar

pastizzi – pečivo z ovesných vloček plněné ricottou nebo hrachem

kannoli – smažené trubičky plněné ricottou

Dopřejte si místní víno

K jídlu se s oblibou podává víno, jež je vyráběno z místních odrůd Gellewza a Ghirghentina. Z nealkoholických nápojů jednoznačně vede limonáda Kinnie z kůry červených pomerančů a tajné směsi bylin. Ta svou chutí bývá často přirovnávána k české becherovce, samozřejmě bez alkoholu. Že dáváte raději přednost pivu? Pak vyzkoušejte Cisk – lehký maltský ležák, který vás dokonale osvěží.

Tři hodiny letu a rázem jste v ráji

Možná vás Malta a její kuchyně zaujala natolik, že se rozhodnete pro její návštěvu. V tom případě je dobré vědět, že již od dubna letošního roku zavádí letecká společnost Air Malta přímé lety z Prahy na Maltu. V červnu se navíc přidá i česká letecká společnost ČSA. 

Publikováno na: