Konec spoření pod polštář: Úroky na spořicích účtech rostou

Právě kvůli nízkým úrokům nebyl důvod ukládat peníze na spořicí účty. Časy se ale mění. Doba mizivých úroků i nesmyslných podmínek je pryč a spořicí účty se opět stávají relevantní možností zhodnocení peněz. A tak se v dalších měsících možná výrazněji promění, kam a jak Češi ukládají peníze.

V červenci 2018 leželo podle ČNB 38 % úspor českých domácností na běžných účtech. Zhruba čtvrtinu úspor pak Češi měli uloženou v penzijních a investičních fondech, desetinu ve stavebních spořeních. Na spořicí účty pak připadlo zhruba 18 % všech českých úspor. Extrémně nízké úroky a často složité a nesmyslné podmínky ke spoření tímto způsobem příliš nelákaly.

Který spořicí účet dává smysl?

Doba nízkých úroků je, zdá se, pryč. Česká národní banka v průběhu roku 2018 několikrát zvýšila úrokové sazby a banky na to reagují. Zvyšující se úrokové sazby hypoték sice nepotěší, ale naštěstí se vyšší úroky dotýkají také zhodnocení peněz na spořicích účtech.

V poslední době zvýšilo úroky na spořicích účtech více bank, přesto stále jedny z nejlepších podmínek na spořicím účtu nabízí Hello bank! Ostatně posuďte sami: Úrok na Hello spoření činí 1,5 % ročně pro částky do 300 000 Kč. A co je nejdůležitější - dosáhnete na něj bez splnění jakýchkoli dalších podmínek. To bývá totiž nejčastější „háček“ u řady jiných bank.

Když už opravdu narazíte na zajímavý úrok, většinou zjistíte, že pro vyšší sazbu musíte splnit bankou nastavené podmínky. Třeba povinnost pravidelné měsíční příchozí platby. Anebo si u banky musíte sjednat další produkty. Občas také vyšší úrok platí jen na pár měsíců.

U Hello bank! tyto limity nečekejte – dokonce nemusíte mít zřízený ani běžný účet (nicméně i na něm dostanete úrok 0,6 % ročně pro částky do 100 000 Kč). 

Na peníze můžete sáhnout kdykoli

Peníze na spořicím účtu od Hello bank! jsou vaše, přesunout si je můžete kdykoli, kam chcete. Hned a bez čekání. Na rozdíl třeba od termínovaných vkladů, kde musíte své úspory nechat ležet alespoň rok nebo dva.

Stejně jako běžný účet i Hello spoření založíte rychle, z pohodlí domova a do 5 minut. Stačí vyplnit online žádost, ofotit 2 doklady totožnosti, přeposlat na nový účet 1 Kč a nakonec podepsat smlouvu, kterou obdržíte poštou nebo elektronicky. A pak už jen spoříte a spoříte a spoříte… S úrokem rozhodně lepším, než jaký byste dostali při spoření pod polštář.


Publikováno na: