Nejlepší potápění v Evropě? Najdete ho tři hodiny letu od Prahy

Maltské břehy omývá průzračně modré Středozemní moře, které tak nabízí ideální podmínky pro potápění. Všechny tři ostrovy – Malta, Gozo i Comino – mají členité pobřeží s útesy, jeskyněmi, vraky a bohatou faunou i flórou, a tak je i pod vodou „na co koukat“.

Na své si zde přijdou jak úplní nováčci, kteří mohou šnorchlovat v mělčinách nebo absolvovat některý ze začátečnických kurzů, tak i zkušenější potápěči, kteří za sebou mají řadu ponorů. Díky čistému moři je pod hladinou skvělá viditelnost a v oblasti je navíc minimální riziko setkání s potenciálně nebezpečnými živočichy.

Bezpečí na prvním místě

Lokalit, kde se na Maltě můžete potápět, je celá řada. Vybírat můžete z velmi mělkých ponorů, jako je třeba dvanáctimetrový v Għar Lapsi, ale vyzkoušet můžete v závislosti na pokročilosti i adrenalinovější variantu. Tou je například Lantern Point, který nabízí ponor až do hloubky 50 metrů spojený s proplouváním v podvodním tunelu.

I když potápění patří mezi nejkrásnější sporty, jde zároveň o aktivitu, která může být pořádně nebezpečná. A v členitém podvodním terénu u břehů maltských ostrovů to platí dvojnásob. Proto nikdy nepřeceňujte své síly a potápějte se pod dohledem zkušených profíků, kteří místní moře znají a vědí, co od něj očekávat. Odborníci z mnoha místních potápěčských škol zajistí, abyste si ponor maximálně užili bez zbytečného rizika.

Top 3 místa, která rozhodně musíte prozkoumat

Díky skvělým potápěčským podmínkám je těžké na Maltě najít místo, které by vás při ponorech vyloženě zklamalo. Existují ale lokality, které vás přímo nadchnou. Z nich jsme vybrali tři, které byste určitě neměli minout.

Podvodní jeskynní systém, který najdete na severní straně ostrůvku Comino, se neukrývá příliš hluboko, ale přesto je vhodný pro zkušenější potápěče. Ti mohou pod hladinou proplouvat desítkou jeskyní, proláklin a tunelů. Díky bohatému mořskému životu si tady užijete i šnorchlování. Pod vodou pak můžete narazit na pestrobarevné rybky, chobotnice, kraby, humry i krevety. K jeskyni se dostanete pouze lodí.

Toto mezi potápěči populární místo se nachází u vesnice Dwejra na západním výběžku ostrova Gozo. Samotný ponor začíná v jezírku s mořskou vodou, z nějž úzkou štěrbinou v hloubce 8 metrů vplavete skrze skalní oblouk do otevřeného moře. Pod hladinou si kromě pestrobarevných tvorů a rostlin prohlédnete zajímavé skalní útvary. Pokročilejší potápěči také mohou proplavat skrze svislou trhlinu The Chimney.

Čtyřicetimetrový remorkér Rozi, který najdete nedaleko přístavu Cirkewwa na severu Malty, byl záměrně potopen v roce 1991. Vrak lodi, k němuž můžete doplavat i z břehu, vzpřímeně leží na písčitém dně v hloubce okolo 15 metrů a je takřka neporušený, z lodi byl odebrán pouze motor a lodní šroub. Pokud mezi vaše oblíbené filmy patří Titanic, je jasné, že toto místo prostě nemůžete vynechat.

Chybí vám potápění? Tak vyrazte na Maltu! V dubnu totiž letecká společnost Air Malta zavádí přímé lety z Prahy na Maltu. A v červnu se k ní přidají i české aerolinky ČSA. To znamená, že vás od středomořského ostrova dělí necelé tři hodiny letu za rozumnou cenu. A protože je Malta členským státem Evropské unie, stačí si zabalit jen plavky, neopren, šnorchl a občanský průkaz.


Publikováno na: