Ztráta sexuální touhy je u padesátníků varovný signál

Nejen nižší libido a méně ranních erekcí, ale i vyšší sklony k obezitě, únava, nervozita či nespavost trápí nejednoho muže po padesátce. Na vině obvykle není postupující věk ani nadměrná pracovní zátěž. Mohou za to klesající hladiny mužského pohlavního hormonu testosteronu. Jak to ověříte? A lze s tím něco dělat?

Hladina testosteronu začíná klesat už po 30. roce věku, komplikace ale přichází většinou později – po padesátce jimi trpí 20 % mužů. Sexuální a psychické problémy, které kvůli nedostatku hormonů vzniknou, nejsou ale to jediné. Jak upozorňuje MUDr. Libor Zámečník z Urologické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice, s úbytkem testosteronu stoupají i rizika cukrovky, vysokého krevního tlaku, srdečně-cévních chorob či osteoporózy.

Ohrožený vztah

Říkávalo se, že muži nestárnou a nehrozí jim nic takového, jako je ženský přechod. U mužů opravdu není hormonální změna tak zjevná a rychlá jako u žen. Když se ale pokles testosteronu projeví, není to nic příjemného. „Muži na nízkou hladinu testosteronu reagují velice podobně jako ženy na nízkou hladinu estrogenu. Bývají citlivější, více náladoví a vztahovační, mívají také sklony k depresivním náladám. Vzniká napětí ve vztahu, partnerské rozepře, nedorozumění a komunikační problémy,“ popisuje sexuolog Pavel Turčan.

Doplňte hladinu

Jak tyto problémy řešit? Účinný lék může předepsat jen lékař poté, co vyšetřením prokáže nízké hladiny testosteronu. „Pacientům podáváme substituční léčbu, která pravidelně dodává chybějící hormon. To je možné formou tablet, injekčně a nejnověji i formou gelu aplikovaného na kůži,“ říká doktor Záměčník. Je prokázáno, že již po třech měsících léčby gelovou formou substituce muži pociťují zvýšení sexuální touhy, zlepšení erekce, nálady a snížení únavy. „Z dlouhodobějšího hlediska byly prokázány též pozitivní změny v úbytku tělesného tuku, přírůstku svalové hmoty, snížení rizika vzniku metabolického syndromu a zvýšení pevnosti kostí,“ dodává lékař.

Týká se vás nedostatek testosteronu?

Vyplňte dotazník na www.muzveforme.cz. Jeho výsledek napoví, zda je čas navštívit odborníka – urologa či praktického lékaře.