Dá se astma vyléčit, nebo ne?

Opakující se sípání, svíravý pocit na hrudi, kašel a dušnost – to jsou nejčastější příznaky astmatu, které se často horší v noci nebo bezprostředně po probuzení. Obvykle ustoupí spontánně, ale v některých případech se mohou zhoršit a vést až k astmatickým záchvatům, které jsou život ohrožující.

Důležitá je pravidelná preventivní léčba

Astmatickým záchvatům se však dá předcházet tím, že je astma tzv. pod kontrolou a zánět v dýchacích cestách je léčen pravidelným užíváním preventivní protizánětlivé léčby. I když je astma v tuto chvíli nevyléčitelnou chorobou, lékaři umí eliminovat závažné příznaky nemoci, mají k dispozici moderní vysoce účinné a velmi bezpečné preventivní léky.

Důležitá je spolupráce pacienta s lékařem a jejich vzájemná komunikace

Úspěch léčby astmatika závisí na včasné diagnóze, vhodné dlouhodobé protizánětlivé léčbě a na dobré spolupráci lékaře a nemocného. Nemocní často nerozumí pojmům jako je zvládnuté astma, astma bez příznaků atd. Pokud je astma léčeno správně, měl by být pacient bez příznaků (i nočních), jeho plíce by měly fungovat zcela normálně, neměl by být ovlivněn jeho běžný život, neměla by být omezena jeho fyzická aktivita (sport) a zejména by neměl užívat žádnou záchrannou, úlevovou léčbu.

Pacienti bohužel často považují svou nemoc za zvládnutou, pokud si při potížích uleví a příznaky odezní. Proto je důležitá spolupráce pacienta a lékaře, pacient by se měl hodně ptát a lékař by mu měl naslouchat.

Rádce i pomocník

Webové stránky www.astma-zero.cz pomáhají zodpovědět nejdůležitější otázky astmatiků i rodinných příslušníků. Vznikly jako součást projektu Astma Zero – nulová tolerance k astmatickým záchvatům.

Kampaň Astma Zero má připomenout, že astmatický záchvat není nutností a že se s jeho výskytem v dnešní době nelze smířit. Projekt má celosvětovou působnost, v České republice se k němu připojila Česká iniciativa pro astma (ČIPA). Kampaň si klade za cíl seznámit širokou veřejnost s možností prevence astmatu s důrazem na dlouhodobou a pravidelnou léčbu. Jen díky ní je možné astmatickým příznakům předcházet a zlepšit tak kvalitu života pacientů.