Pylová sezóna začíná! Astmatici ale musí být ve střehu celý rok

Astma je chronický, tedy stálý zánět dýchacích cest. Většinou se projeví v raném dětství, někdy ale i v pubertě nebo v dospělosti. Průdušnice a průdušky astmatika jsou citlivé na konkrétní vyvolávací podnět, na který reagují otokem a zúžením. Vzduch jimi tedy proudí obtížněji, člověk kašle, sípe a je dušný.

Příčiny astmatu

Základní příčina nemoci nám není známa. Astma u velkého množství pacientů vzniká po předcházející alergii, dá se říci, že naprostá většina astmatu, která vznikne v dětství, je alergického původu. Víme, že za astmatem jsou i genetické dispozice. Vzájemný vztah mezi vnějším prostředím a genetickou zátěží po rodičích hraje významnou roli. Pokud jsou oba rodiče astmatici, je pravděpodobnost, že jejich dítě bude trpět astmatem 50%. Záleží ale i na prostředí, ve kterém žijeme.

Mezi nejčastější spouštěcí podněty astmatu tedy patří alergie, ale i stres, tělesná námaha a některé léky.

Až třetina lidí v Česku trpí nějakou formou alergie. Nejčastěji na pyl, roztoče a prach. V posledních letech také přibývá alergiků, které dráždí některé potraviny. Vůbec nejpočetnější skupinu trápí pyly.

Pylová sezóna trvá až deset měsíců

Přibližně 75 % astmatiků jsou současně alergiky. Na jaře pro většinu z nich začíná krušné období pylové sezony. Již v únoru začínají kvést olše a lísky, dále pak břízy, postupně se přidávají trávy, plevele a pylová sezona pokračuje vlastně až do prvních mrazů. Příznaky pylové alergie jako je svědění a zarudnutí očí, rýma, kýchání či ucpaný nos, mohou být zpočátku zaměňovány s virovou infekcí, většinou však pacienti sami rozdíl rychle poznají.  Lékaři radí, aby člověk, pokud se u něho objeví hlavní projevy alergie, mezi něž patří vodnatá rýma spolu s pálením a slzením očí, vyhledal alergologa. Neléčená alergie může vést až k propuknutí astmatu a zvyšuje se i nebezpečí, že se časem objeví další druhy alergií.

Ani podzim nepřináší pro astmatiky úlevu

Podzim s častými mlhami, městským smogem a vyšším výskytem virových i bakteriálních infekcí dýchacích cest je dalším těžkým obdobím pro všechny pacienty trpícím vleklým onemocněním dýchacích cest, tedy i pro astmatiky.

Během zimy již sice žádné rostliny nekvetou a pylová sezóna definitivně končí, ale venku se ochlazuje a mrzne. U astmatiků pozorujeme záchvaty astmatu vyvolané chladným vzduchem zejména při sportu.

Ani v mrazivém období Vánoc nejsou astmatici mimo nebezpečí

Zdálo by se, že s koncem pylové sezóny ustanou i problémy alergiků a astmatiků. Během Vánoc jsou ale lidé ve zvýšené míře vystaveni alergenům, které způsobují astmatické záchvaty. Skryté plísně v jehličnanech, dalším rizikovým faktorem je kouř ze zapálených svíček, krbu, který může astmatika podráždit, nebezpečí také skýtá jídlo a pití. Jeden z pěti astmatiků je citlivý na nějakou složku, která se objevuje v potravinách, nejčastěji na siřičitany.

Jak je vidět, všechna roční období mají pro astmatiky svá úskalí. Proto by měl být režim každého pacienta individuálně přizpůsoben jeho potížím a potřebám.