Rhétská dráha ve Švýcarsku: Tipy na zážitky pro celou rodinu

Za vznikem Rhétské dráhy stojí tuberkulóza. Ano, tahle nemoc začala po nástupu průmyslové revoluce trápit stále více Evropanů. Lékaři si ale všimli, že ve švýcarských horách tuberkulózu nikdo nezná. To byl začátek budování prvních plicních sanatorií ve Švýcarsku a současně tratí pro rychlou přepravu pacientů horskými oblastmi.

Top 7 zážitků s Rhétskou dráhou

1. Bernina Express

Vlajkovou lodí Rhétské dráhy je bezpochyby proslulý panoramatický vlak Bernina Express. Právě na jeho trase naleznete ta nezajímavější díla železničního stavitelství i obě tratě Albula a Bernina zapsané na seznamu UNESCO. Vlak vyjíždí z Churu do Tirana a od 11. 5. 2019 je možné využít i spoj již z Landquartu a pokračovat přes Davos až do italského Tirana.


swiss-image.ch/Christoph Benz


2. Ledovcový expres

Ledovcovému expresu se přezdívá nejpomalejší rychlík světa, ale také nejkrásnější open air kino. Spojuje dvě proslulá střediska Sv. Mořic v Graubündenu a Zermatt ve Wallisu. Od března 2019 je možné si zarezervovat místa v nové luxusní cestovní třídě Excellence Class. Nový vagon této třídy nabízí vlastní bar, garantované místo u okna a dopravu zavazadel z vašeho hotelu na palubu vlaku.

3. Arosa a medvědí vlak

Poněkud v pozadí svých slavnějších sourozenců stojí trať z Churu do Arosy. Ale i tady vás čekají skvělé zážitky a smělé železniční stavby. Vlak projíždí přímo ulicemi města a pak začne šplhat nahoru do hor. Horské středisko Arosa se od loňska pyšní i novinkou a tou je medvědí park, za kterým vyjíždí i speciální medvědí vlak Rhétské dráhy. Úspěch u dětí je v dětském vagonu zaručen.


Rhätische Bahn AG


4. Morteratsch

Ke Švýcarsku patří neodmyslitelně i ledovce. Překvapivě je dnes už neuvidíte z paluby Ledovcového expresu, jak by napovídal název, ale z Bernina Expressu. Kousek cesty nad Sv. Mořicem vás čeká vyhlídka na ledovec Morteratsch. Následuje zastávka stejného jména a odtud se můžete vydat pěšky ke splazu ledovce a není to nijak náročná ani dlouhá cesta.

5. Nostalgický vlak

Milovníky historie potěší nostalgický vlak, který vyjíždí od 11. 5. 2019 do 27. 10. 2019 dvakrát denně z Davosu a míří do Filisuru. Odtud se můžete vydat dál po kolejích Rhétské dráhy nebo se vrátit stejným vlakem zpátky. V soupravě je zařazeno několik typů historických vagonů a v případě hezkého počasí se největší oblibě těší otevřený vagon, ze kterého se také nejlépe fotografuje.


swiss-image.ch/Urs Jossi


6. Poschiavo

Další zastávka, kterou by bylo škoda jen projet, je Poschiavo. Ocitnete se v městečku s italským šarmem a nečekaně velkými paláci. Výborně se tady také najíte. O bohatství se zde postarali místní cukráři, kteří vycestovali do Španělska, kde se učili péct sladkosti s máslem.


swiss-image.ch/Andrea Badrutt


7. Nový tunel Albula

Tunel Albula patří k nejvýznamnějším dílům na trase Rhétské dráhy, je ale také nejvíce ohrožen, a bylo proto rozhodnuto o stavbě nového tunelu, která právě probíhá. Dnes už je tunel proražen a v příštích dvou letech by práce měly být dokončeny. Přímo v zastávce Preda ovšem najdete zajímavé interaktivní informační centrum věnované stavbě tunelu.


swiss-image.ch/Christof Sonderegger

Nostalgický vlak Rhétské dráhy

Švýcarsko na jedno kliknutí

Aktuální turistické informace naleznete na webu MojeSvycarsko.com, kde si také můžete objednat tištěné mapy a brožury zdarma k zaslání poštou. Nezapomeňte sdílet vaše zážitky ze Švýcarska na Instagramu s hashtagem #MojeSvycarsko – ty nejzajímavější fotografie budou uveřejněny v nadcházejícím vydání tištěného magazínu SWISSmag. 

Publikováno na: