Muž, který nějak rychle stárne? Možná mu chybí hormony

Husté vousy, bohaté ochlupení hrudníku ani intenzivní sportování nejsou zárukou dostatečných hladin mužského pohlavního hormonu. Jeho značným úbytkem trpí každý pátý muž po padesátém roce věku. Jen menšina z nich se ale léčí, možná i kvůli mýtům, které o testosteronu panují.

Na možný pokles hormonálních hladin u mužů je třeba myslet, protože tento nedostatek hodně snižuje kvalitu života a znamená pro muže i přímé ohrožení zdraví. „Nedostatek testosteronu provázejí nepříjemné příznaky, od snížení libida až po nespavost a návaly pocení, zároveň se zvyšují zdravotní rizika, například srdečně-cévních onemocnění nebo osteoporózy. Tato situace má řešení, protože existuje účinná terapie formou substituce testosteronu, tedy jeho pravidelného dodávání do organismu,“ říká sexuolog Pavel Turčan. Substituční léčba je u nás dostupná ve formě tablet, injekcí a nejnověji též v dobře účinné formě gelu aplikovaného na kůži.

Tři velké mýty

Ve své ordinaci doktor Turčan zjistil tři největší mýty, panující kolem hormonu testosteronu, které mohou způsobovat, že se muži vůbec nedostanou k substituční léčbě. Které to jsou?

1.    Pokud mám na těle poměrně hustý porost ochlupení a dobře mi rostou vousy, mám dostatek testosteronu.

Toto tvrzení platí pouze částečně. Růst vousů a tělesného ochlupení je ovlivněn více faktory a poměrně často se stává, že i muži s dobrým růstem vousů a ochlupení mohou mít nízkou hladinu testosteronu a potřebují pomoc odborníka.

2.    Fyzická aktivita podporuje tvorbu testosteronu, a pokud aktivně sportuji, tento problém se mě týkat nemůže.

Pohybová aktivita opravdu podporuje tvorbu testosteronu, je pravda. Přesto i mnoho profesionálních sportovců trpí nízkou a nedostatečnou hladinou testosteronu. I když bylo tělo schopné se na to v něčem částečně adaptovat, je třeba začít s léčbou.

3.    To, že mám „pár kil navíc“ hladinu testosteronu neovlivňuje.

V tukové tkáni se více tvoří estrogeny, které mohou tvorbu testosteronu brzdit. Při nízké hladině testosteronu jde ovšem hubnutí obtížně. Úprava hladiny testosteronu léky může podpořit růstu svalové hmoty a tedy i rychlejší spalování tuků.

Otestujte se

Týká se vás nedostatek testosteronu? Vyplňte dotazník na www.muzveforme.cz. Jeho výsledek napoví, zda je čas navštívit odborníka – urologa či praktického lékaře.