Za onemocnění kůže může genetika i nezodpovědné slunění. Jak pokožku ochránit?

Sluneční paprsky, které dopadají na zemský povrch, tvoří více druhů záření. Kromě viditelného světla obsahují také lidským okem neviditelné ultrafialové (UV) záření. Ačkoliv toto záření příliš nevnímáme, protože ho jednoduše nevidíme, naše pokožka UV záření registruje velmi intenzivně.

Jak na pokožku působí UVA a UVB záření?

Na základě vlnové délky se ultrafialové záření dělí na UVA a UVB záření. UVA záření, jehož množství se v průběhu roku výrazně nemění, představuje většinu UV záření dopadajícího na zemský povrch. Toto záření proniká do hlubších vrstev kůže a způsobuje její předčasné stárnutí a vznik vrásek. Jeho působení může vyvolat vznik sluneční alergie, která se projevuje svěděním či začervenáním, a urychluje tvorbu nechtěných pigmentových skvrn.

UVB záření dopadá na zemský povrch ve vyšší intenzitě zejména během slunečních jarních a letních dní, kdy se působení slunečních paprsků přirozeně vystavujeme ve větší míře. Na rozdíl od UVA záření UVB zasahuje hlavně povrchové vrstvy kůže, způsobuje začervenání a zhnědnutí pokožky a při nadměrné expozici vede až k jejímu spálení.

Slunce je pro člověka důležité, ale všeho s mírou

Slunce a opalování patří k létu. Pobyt na slunci je pro člověka přirozený a důležitý. Na to, aby byl i bezpečný, je důležité se vystavovat slunečním paprskům odpovědně a používat vhodné ochranné prostředky. Odborníci se shodují na tom, že i pro každodenní přecházení po městských ulicích by měl mít člověk kůži ošetřenou krémem s ochranným slunečním faktorem alespoň 15. Pro pobyt a slunění na pláži nebo vysokohorský výstup se pak číslo logicky zvyšuje. Vyšší faktor pak samozřejmě patří i na citlivou dětskou pokožku.

Zdroj: Shutterstock

Dlouhodobý nechráněný pobyt na slunci, ale i krátkodobá expozice intenzivnímu slunečnímu záření, můžou na vaší pokožce vyvolat různé formy nežádoucích reakcí, ať už okamžitě, nebo i s odstupem času. Lidská kůže má totiž schopnost pamatovat si každé spálení a nadměrné vystavení slunečním paprskům. Proto si pobyt na slunci užívejte vždy s mírou, odpovědně a s dostatečnou ochranou.

Maligní melanom? Důsledek genetiky i chování na slunci

Maligní melanom je nádor, který vzniká z pigmentotvorných buněk. O tom, zda se u člověka projeví rozhodují jednak genetická zátěž, ale také ultrafialové záření, a to především jeho UVB složka. Potenciálně rizikové mohou do budoucna být i dlouhé pobyty na sluníčku v útlém dětství. A pak samozřejmě i opalování s nedostatečnou UV ochranou v dospělosti.

Odborníci předpokládají, že počet mateřských znamének na kůži přímo souvisí s dávkou ultrafialového záření, kterému byli lidé vystaveni v prvních letech života. Maligní melanom samozřejmě vždy nemusí vzniknout z mateřského znaménka, ale čím vyšší je jejich výskyt na těle, tím větší je riziko vzniku nádoru.

Stan proti melanomu

V květnu už potřinácté vyroste v Praze (6. – 7. 5. 2019), Brně (13. 5. 2019) a Ostravě (14. 5. 2019) Stan proti melanomu. Cílem akce, jejímž generálním partnerem jsou lékárny Dr.Max, je upozornit na rizika vzniku maligního melanomu a informovat veřejnost o důležitosti prevence. Na místě můžete absolvovat bezplatné vyšetření znamének, poradit se s odborníky z Dermatovenerologické kliniky na Královských Vinohradech, Masarykova onkologického ústavu a FN Ostrava a podstoupit analýzu speciálním dermatoskopem.

Změny na kůži? Čas na návštěvu lékaře

Jak maligní melanom vypadá? Na zdravé kůži se začne tvořit barevná skvrna, která postupně roste a zvyšuje svou tloušťku. Nádor ale může vzniknout i z původně klidného znaménka („pihy“), které nenadále změní svou barvu, tvar nebo velikost. I když se projevy zprvu mohou zdát banální, je na místě je nepodceňovat a při změnách se vydat ke kožnímu lékaři, který útvar vyšetří a stanoví jeho původ.

Zdroj: Shutterstock

V případě, že by se jednalo o maligní melanom, je třeba ho co nejdříve odstranit. Stejně jako jiné zhoubné nádory má totiž i tento sklony se šířit po těle prostřednictvím dceřiných ložisek. A pokud se zhoubné bujení rozšíří, může mít výskyt maligního melanomu fatální následky. Proto se při jakýchkoliv neobvyklých změnách na kůži nevyplácí otálet s návštěvou lékaře, protože i zdánlivě drobný problém může pacienta ohrožovat na životě.