Švýcarsko cestou do Itálie

Hned za hraničním přechodem Martina s Rakouskem vás čeká odbočka do Samnaun, jediné bezcelní zóny Švýcarska. Tady můžete výhodně nakupovat, tankovat, ale nabízí se tu i řada sportovních aktivit pro pěší turisty i nové traily pro horská kola. Pro ubytované jsou zde navíc v létě lanovky, návštěvnické programy a vstupy zdarma.


Switzerland Tourism/Daniel Zangerl


Dalším místem, které určitě stojí za návštěvu je městečko Scuol s rázovitými domy zdobenými sgraffiti a háčkovanými záclonkami v oknech. Velkým lákadlem jsou minerální lázně se saunovým světem a venkovními bazény s nádhernými výhledy na okolní hory. Milovníci adrenalinu si mohou sjet na horských koloběžkách vrchol Motta Naluns nad Scuolem. Vysoko nad údolím Innu se pak vypíná hrad Tarasp. Jeho nový majitel tu návštěvníkům připravil mnoho zážitků.

Na protější straně údolí vás pak čeká vesnička Guarda spojená s postavou oblíbeného švýcarského dětského hrdiny Schellen Ursliho. Guarda se dokonce pyšní titulem nejkrásnější vesnice roku a na chvíli se tady ocitnete v pohádce. Pokud cestujete s dětmi, můžete se vydat na pěší výlet po stopách Schellen Ursliho.


Engadin Scuol


Ještě výš v údolí vás čeká Zernez. Tady už jste na hranici jediného švýcarského národního parku, kam se můžete vydat pěšky nebo ho objet i na kole. Interaktivní informační centrum potěší i děti. Odtud pak zabočíte do romantického údolí Val Müstair, na jehož konci již téměř na italské hranici najdete jednu ze švýcarských památek UNESCO, románský klášter sv. Jana s jedinečnou vnitřní výzdobou.


Switzerland Tourism/Markus Buehler-Rasom


Pokud směřujete v Itálii k jezeru Garda, můžete z Zernezu pokračovat dál až do proslulého Sv. Mořice, kde se osvěžíte třeba hodinovou procházkou kolem jezera a na oběd nebo kávu se zastavte v Yacht Klubu přímo na břehu jezera, kde můžete i zaparkovat a občerstvit se za opravdu nečekaně příjemné ceny. Pokračovat budete kolem dalších jezer až do průsmyku Maloja a odtud začnete sjíždět již do údolí směrem na Ticino. Tenhle italsky mluvící kanton podle mnohých spojuje vše dobré z Itálie i Švýcarska. Jeho půvaby jsou mimořádné, a i když to pro vás bude jen zastávka cestou, vychutnejte si města Locarno, Lugano, Asconu i vstupní bránu do Ticina – Bellinzonu, město, které je díky svým třem hradům zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Pokud tady budete v sobotu, zajděte i na vyhlášený farmářský trh. Najdete tady všechny regionální delikatesy a jako fast food se tu prodává polenta.

Z údolí byste neměli vynechat Valle Maggia ani Val Verzasca. Pokud do Ticina jen nakouknete, příště se určitě zastavíte na delší dobu. K objevování je toho opravdu hodně, a pokud se ubytujete alespoň na jednu noc, získáte zdarma jízdenku Ticino Ticket, která platí na veřejnou dopravu v celém kantonu.


Switzerland Tourism/Christian Perret


Možná ale směřujete až dolů k moři, pak se nabízí cesta přes průsmyk Sv. Bernarda – ano, je to ten, který dal jméno bernardýnům. Soudek na krku je jen legendou, ale obětavými záchranáři bernardýni opravdu byli. Jejich chovu se věnovali mniši přímo v průsmyku a v létě se tu s nimi potkáte dodnes. Bernardýnům je jinak věnováno muzeum v městečku Martigny.

Švýcarsko na jedno kliknutí

Bližší a aktuální turistické informace o Švýcarsku naleznete na webu MojeSvycarsko.com, kde si také můžete objednat tištěné mapy a brožury zdarma k zaslání poštou. Nezapomeňte sdílet Vaše zážitky ze Švýcarska na Instagramu s hashtagem #MojeSvycarsko – ty nejzajímavější fotografie budou uveřejněny v nadcházejícím vydání tištěného magazínu SWISSmag.