Do Švýcarska výhodně

Základní jízdenkou na švýcarský dopravní systém, který zahrnuje dopravu železniční, autobusovou, lodní, městskou, ale i třeba vstupy do více než 500 muzeí, je pro cizince Swiss Travel Pass, který má řadu variant, podle počtu dnů, věku i podle toho, jak ho budete využívat. A pokud chcete cestovat místními proslulými panoramatickými vlaky a veřejnou dopravou vůbec, rozhodně se vyplatí si ho pořídit.


Switzerland Tourism/Jan Geerk


Do 6 let cestují vaše děti v celé síti švýcarského dopravního systému zdarma. Pokud si alespoň jeden z rodičů pořídí Swiss Travel Pass mohou v jeho doprovodu zdarma cestovat děti do 16 let, jen je potřeba si nechat vystavit tzv. Swiss Family Card, kde jsou děti zapsané, tato jízdenka se vystavuje zdarma a pro děti má stejnou platnost jako Swiss Travel Pass. Pokud děti od 6 do 16 let cestují například s prarodiči, vyplatí se nechat jim vystavit Junior Pass. Ten pak platí jeden rok od data vystavení a děti mohou cestovat v celé síti veřejné dopravy.

Před cestou se vyplatí také si nastudovat programy pro ubytované ve vámi vybraném regionu. Ty jsou mnohdy velmi zajímavé. Řada regionů má v létě pro své hosty lanovky zdarma. K nejzajímavějším patří nabídka pro turisty v Engadinu, Davos Klosters, v údolí Saas nebo ve 4 Vallées. Tady mají kromě lanovek zdarma i pestré nabídky programů pro jednotlivé dny, které můžete absolvovat bezplatně nebo za minimální poplatek.


Destination Davos Klosters / Stefan Schlumpf


U ubytování jsou často ve vybraných termínech děti v pokoji rodičů zdarma, někde je to v určitých termínech, někde do 9 let. Jsou regiony, které myslí i na mladistvé až do 20 let. Velké oblibě zejména u švýcarských rodin se těší ubytování na farmách, v kempech nebo v mládežnických ubytovnách, kde jsou rodinné pokoje, herny, atd.


swiss-image.ch/Terence du Fresne


Rodiny ocení také ubytování v apartmánech a rodinných domech, které jsou obvykle skvěle vybavené a když si dobře vyberete, můžete bydlet třeba v tradičním engadinském domě. Pro děti jsou tu obvykle k volnému užití nejrůznější hry a vozítka. Samozřejmostí bývají i racletovače a nádoby na fondue. Pokud se chcete s dětmi dobře a levně najíst a jste ve městě, můžete využít nabídku prodejen Coop a Migros, tradičních švýcarských řetězců, které mají své jídelny.


Switzerland Tourism/Jan Geerk


Také města nabízejí skvělé karty pro ubytované, které zahrnují cestování městskou dopravou zdarma, ale i zvýhodněné nebo volné vstupy do muzeí, galerií, zoo a botanických zahrad. Takovou kartu má například Basilej, Bern, Lucern, Lausanne a Ženeva. V Curychu si kartu můžete koupit na různý počet dnů podle Vašich plánů. Pokud do Ženevy přiletíte, můžete si přímo v příletové hale (ještě před opuštěním tranzitního prostoru, u výdeje zavazadel) vytisknout zdarma jízdenku na veřejnou dopravu do vašeho ženevského ubytování. Podobně jako u nás, se konají i ve Švýcarsku muzejní noci.


Switzerland Tourism/Jean Jacques Steiner


Cyklisté si zajisté užijí akce Slow Up, kdy jsou vybrané silnice v celých regionech uzavřeny pro motorovou dopravu a rezervovány pro všechny, kteří se pohybují vlastními silami na kole nebo na bruslích. Bonbónkem pro milovníky jízdy švýcarskými vysokohorskými průsmyky je akce Ride the Alps, kdy je vždy jeden z průsmyků rezervován výhradně cyklistům.

Švýcarsko na jedno kliknutí

Bližší a aktuální turistické informace o Švýcarsku naleznete na webu MojeSvycarsko.com, kde si také můžete objednat tištěné mapy a brožury zdarma k zaslání poštou. Nezapomeňte sdílet Vaše zážitky ze Švýcarska na Instagramu s hashtagem #MojeSvycarsko – ty nejzajímavější fotografie budou uveřejněny v nadcházejícím vydání tištěného magazínu SWISSmag.