Most mezi Evropou a Orientem: Víme, který ostrov si zamilujete

Rhodos je s rozlohou 1400 km² největším z Dodekanéských ostrovů – na délku měří zhruba 78 a na šířku 38 km. Nachází se v jihovýchodní části souostroví u pobřeží Malé Asie, od kterého jej na severu dělí průliv široký necelých 20 km. V létě na ostrově panuje horké klima a jen málokdy zaprší, proto se nemusíte příliš obávat, že by vám dovolenou zkazilo počasí.

Kolos byste hledali marně

Je to trochu paradox, ale pokud se těšíte, že si na ostrově na vlastní oči prohlédnete proslulý Rhodský kolos, jeden ze sedmi divů světa, máte smůlu. Třicetimetrovou bronzovou sochu boha Hélia, která ve starověku bývala dominantou přístavu Mandraki, totiž v roce 226 př.n.l. zničilo zemětřesení. Na místech, kde bývala umístěna rozkročená chodidla obří postavy, byly vystavěny sloupy, z jejichž vršku přístav hlídají dva kamenní daňci – jeden z nich je samec a druhý samice.


Přístav Mandraki se sloupem, na němž hlídá kamenný daněk. Zdroj: Shutterstock


Dvě moře u jedné pláže

Řecko je svým průzračným mořem s rozlehlými písčitými i kamenitými plážemi proslulé bez ohledu na lokalitu. A výjimkou samozřejmě není ani Rhodos. Na ostrově ale můžete navštívit unikátní pláž Prasonisi. Tvoří ji dvě písečné zátoky, které se sbíhají na skalnatém ostrůvku, u jehož jižního výběžku se stýkají proudy dvou moří – Středozemního a Egejského. Díky silnému větru a velkým vlnám je Prasonisi oblíbeným cílem surfařů. Nejvíce jich na pláži potkáte v červenci a srpnu, kdy zde vanou severní větry zvané meltemi.

Bujná vegetace a vlivy Orientu

Rhodos vedle moře láká turisty na dlouhé léto – podle statistik je tu až 340 slunných dní v roce – a členitou krajinu, která návštěvníka nikdy nezačne nudit. Nechybí tu hory, zalesněné prostory, vinohrady nebo malebné olivové háje. Na ostrově najdete bezmála tři desítky rostlin, které nikde jinde nerostou. Vzhledem k tomu, že geograficky má Rhodos blíže k pevninskému Turecku než Řecku, představuje ostrov určité přemostění mezi evropskou a orientální kulturou.


Pláž Prasonisi. Zdroj: Shutterstock


Hotely i pro náročné turisty

Jednou z mnoha předností Řecka je, že pevninská letoviska i ostrovy nabízejí jak luxusní ubytování v resortech s prvotřídními službami, tak i skromnější variantu prázdninového bydlení, kterou ocení méně nároční turisté. Jestli si potrpíte na pohodlí a rádi se na dovolené necháte rozmazlovat, zvolte první variantu, ale pokud se u moře chodíte do hotelu v podstatě jen vyspat nebo zkrátka nechcete utrácet, dejte zelenou prostší a levnější variantě. Při hledání ubytování na ostrově Rhodos můžete vybírat mezi rušnými (Faliraki) i klidnějšími letovisky, která jsou vhodná pro rodinnou dovolenou (Kolymbia).

Svérázné Řeky si zamilujete

Obyvatelé Řecka jsou milí, srdeční a přátelští, ale jejich nátura a mentalita se od té české výrazně liší, což vás zpočátku může trochu znervózňovat. Jako další jižanské národy jsou i Řekové otevření, temperamentní a bezprostřední. Takže když na sebe místní hlasitě pokřikují na ulici, zvýšený hlas a divoká gesta vůbec nemusejí znamenat hádku. Zvyknout si budete muset také na to, že Řekové mají na všechno dost času, a když je siesta, tak je siesta. Zkuste se naladit na podobnou vlnu, nikam nespěchejte a užívejte si zasloužené volno v řeckém stylu.

Publikováno na: