Božská dovolená: Kde jinde, než na ostrově, kde se zrodil vládce bohů?

Elixír dlouhověkosti

Kréta má svým návštěvníkům opravdu co nabídnout: pozůstatky minojské civilizace, dechberoucí hory a divoké soutěsky, pláže s růžovým pískem, tradiční vesnice a také dobré jídlo a pití. Navíc Kréťané jsou nejdéle žijícími lidmi v Evropě. Údajně za to může právě jejich způsob stravování – obyvatelé tohoto ostrova se stravují jednoduše tím, co jim jejich ostrov poskytuje. Základem jejich stravy je samozřejmě spousta ovoce a zeleniny, sýr feta, chléb a olivový olej. A právě olivovým olejem Kréťané nešetří – jak by ne, olej připravovaný z krétských oliv je nejlepší v celém Řecku! Jejich spotřeba je až 25 litrů za rok na jednoho člověka. Že by právě tento poklad stál za jejich dlouhověkostí?

Záhadná minojská civilizace

Pokud patříte k milovníkům historie, pak si nenechte ujít návštěvu největšího města Kréty – Heraklionu. Navštívit zde mimo jiné můžete i palác Knóssos, který byl centrem minojské civilizace. A čím byla jejich kultura tak zajímavá? Minojové už před 4000 lety uměli stavět honosné paláce, cestovat a obchodovat v celém Středomoří, vytvářet krásné šperky, keramiku a fresky. Navíc jejich písmo nebylo dosud rozluštěno a podobnou záhadou je i zánik této civilizace. Jak to zde dříve vypadalo, si může návštěvník dokonale představit díky vykopávkám a archeologickému muzeu v Heraklionu.

Palác Knóssos

Růžové pláže

Pláž Elafonisi patří mezi evropské unikáty. Pro její krásu se jí často přezdívá evropské Tichomoří. Elafonisi je vlastně přibližně 500 m dlouhý přírodní útvar, který spojuje stejnojmenný ostrůvek a Krétu. Krásná pláž s neobvyklým růžovým pískem láká zejména rodiny s dětmi. A to díky pozvolnému vstupu do vody, který je po celé délce pláže. Dalším zajímavým tipem na výlet je laguna Balos. V této laguně s bílorůžovým pískem si můžete užít dlouhé procházky a nekonečné brouzdání vodou – i několik desítek metrů od břehu. Balos je tak unikátní, že si jej jako místo pro své líbánky vybrala princezna Diana s princem Charlesem.

Růžový písek na pláži Elafonisi

Lodí na Santorini

Na Krétě si své oblíbené místečko najde každý – milovník historie, vyznavač horských túr, gurmán i ten, kdo touží po obyčejném odpočinku v nádherné přírodě. Pokud vás ale tento ostrov omrzí, není nic snazšího, než nasednout na loď, která vás odveze na další krásný řecký ostrov Santorini. Lodě vyplouvají každý den a cesta trvá 2–4 hodiny.

Vyhledávaná turistická destinace - ostrov Santorini

Publikováno na: