Neony na Dunaji. Víte, které rakouské město diktuje Evropě trendy?

V roce 2009 byl Linec Evropským hlavním městem kultury. Nutno podotknout, že zcela právem. Ačkoli se svými 200 tisíci obyvateli nepatří mezi velkoměsta, láká návštěvníky na pořádnou porci vzrušující architektury a experimentálního umění. Moderní prvky jsou navíc do města vsazeny tak, aby byly v symbióze s historickými budovami.

Rakouští mistři a budova budoucnosti

Fandíte-li výtvarnému umění, určitě byste v Linci neměli vynechat návštěvu muzea Lentos. V něm můžete na stále se obměňujících výstavách zhlédnout díla nejen evropských mistrů 19. a 20. století. Nechybí mezi nimi rakouští rodáci, jako jsou Gustav Klimt, Egon Schiele nebo vizuální umělec Gottfried Helnwein, ani excentrický otec pop-artu Andy Warhol.


Zdroj: Marko Mestrovic


Výtvarné muzeum Lentos nemůžete přehlédnout – nachází se v minimalistické skleněné budově přímo u Dunaje a ve večerních hodinách září do dálky měnícími se neonovými barvami. Skutečný architektonický skvost, který je důkazem, že Rakušané se moderny opravdu nebojí, ovšem najdete na druhém břehu řeky.

Řeč je o Ars Electronica Center, moderním svatostánku, který návštěvníkům otevírá interaktivní svět plný technologií a vizuálního umění. Prostor klade velký důraz na interaktivitu, a tak si návštěvníci mohou místní exponáty osahat a technologie otestovat na vlastní kůži. Místnost s názvem Deep Space (Hluboký vesmír) nabízí cesty prostorem a časem ve formátu 3D. Zblízka si tak můžete prohlédnout třeba da Vinciho Poslední večeři Páně, vyzkoušet si virtuální sjezd na lyžích nebo se ponořit do nekonečných hlubin vesmíru. Futuristické centrum si zkrátka užijete i v případě, že vám technologie nic moc neříkají.

Plavba po Dunaji nebo výstup na horu Pöstlingberg

Vzhledem k tomu, že Lincem protéká Dunaj, druhý největší evropský tok, bylo by škoda neužít si pohled na město z paluby výletní lodi nebo parníku. Okružní, linkovou nebo tematickou plavbu si můžete užít přes den i v noci, kdy moderní město září všemi barvami, záleží jen na vašich preferencích.

Až vás omrzí samotné město, můžete si naordinovat výstup na horu Pöstlingberg s poutní bazilikou. Její vrchol se tyčí ve výšce 539 metrů, a pokud se vám nechce stoupat pěšky, můžete se nechat popovézt historickou horskou železnicí Pöstlingbergbahn – cesta z lineckého nádraží zabere asi 20 minut. V polovině trati, kterou projíždí horská tramvaj na Pöstlingberg, se nachází zoologická zahrada. Je otevřena celoročně a žije v ní na 130 druhů zvířat.


Zdroj: Peter Podpera


Procházku můžete zakončit v některé z mnoha místních kaváren, kde si ke kávě určitě nezapomeňte objednat tradiční mřížkový linecký koláč z křehkého těsta s ovocnou nebo marmeládovou náplní. Linecký koláč patří mezi nejstarší rakouské dezerty – první recepty na koláč se objevily v rukopisné kuchařce, kterou si v polovině 17. století psala hraběnka Anna Margarita Sagramosaová.

Tento článek vznikl ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.

Publikováno na: