Na velikosti záleží. A v bydlení to platí dvojnásob

Neuvěřitelných 20 % Čechů žije v přelidněných bytech. Především mladé páry jsou vystaveny problému, jak zajistit dostatek prostoru nejen pro sebe, ale i pro své děti. Možným řešením jsou byty v novostavbách, kterých v posledních letech vyrostlo jako hub po dešti. V inzerátech se navíc podobné byty často honosí velkou terasou, na které mohou obyvatelé trávit volný čas. Svým způsobem zní taková nabídka lákavě, při hlubším zamyšlení ale snadno najdeme nedostatky.


Zdroj: Ekonomické stavby


Ač se mohou rozlehlé terasy a prostorné balkony zdát velice atraktivní, ubírají značnou část z celkové obytné plochy bytu. Architekti jsou pak nuceni zmenšit například dětský nebo obývací pokoj. Stejně jako u panelových domů jsou navíc byty přednastavené návrháři, a tak se jejich obyvatelé musí přizpůsobovat a krotit své představy a vášně. To ale z dlouhodobého hlediska není to pravé řešení pro spokojené bydlení. 


Nízkoenergetické řešení na klíč 

Neustálé podřizování svých potřeb nevyhovujícím prostorům už přestalo bavit i manžele Štrumovi, kteří se vše rozhodli vyřešit stavbou vlastního rodinného domku: „V našem původním bytě nám chyběla zahrádka a prostor pro přátele a naše koníčky. Když nám přišel do poštovní schránky katalog Ekonomických staveb, dlouho jsme neváhali a začali s realizací našeho snu o bydlení v přírodě,“ vzpomíná pan Tomáš Šturm, jehož rodině jsme před nedávnem pomáhali tento sen uskutečnit.  


Zdroj: Ekonomické stavby


„Měli jsme už od začátku jasno v tom, že dům bude nízkoenergetický a patrový. Velikostí vyhovující tříčlenné rodině. Ze zaslaného katalogu nás nejvíce oslovil dům Stela, detailní změny jsme řešili operativně v průběhu stavby,“ doplňuje. 

Rodině Šturmových se v novém domě žije velmi dobře, protože je na rozdíl od přednastavených bytů postaven přesně podle jejich představ: „Každý člen rodiny si užívá svůj prostor a také naši přátelé se v domě cítí dobře, často nás navštěvují a zůstávají i přes noc,“ potvrzují.

Rodina Šturmových už své štěstí našla. Možná i vy potřebujete vystoupit ze stereotypu, který pro vás vymyslel někdo jiný. Neotálejte a zamiřte do svého vysněného rodinného domku.

 

Publikováno na: