Věčné dilema: Zděný dům, nebo dřevostavba?

Dřevostavbu můžete pořídit i za polovinu ceny zděného domu. Jejich odpůrci však poukazují na nižší kvalitu těchto materiálů a na klasické zdivo nedají dopustit. Obě varianty mají svá pro a proti. Pan Nosek měl prý ale od začátku jasno – jiný než zděný dům by si neuměl představit. Spolu s manželkou proto oslovili společnost Ekonomické stavby, která se jim od samého začátku jevila jako nejspolehlivější. 

„Se stavbou domu jsme neměli žádnou zkušenost. Celý život jsme žili v panelovém domě v Mladé Boleslavi. Vše se změnilo až ve chvíli, kdy nám rodiče nabídli stavební parcelu,” přibližuje začátky pan Nosek. „Od samého začátku jsme měli jasno, že chceme zděný dům. I když nás trochu překvapil fakt, že většina stavebních firem prosazovala dřevostavby,” dodává s tím, že i on proto na chvíli zaváhal.


Zdroj: Ekonomické stavby


Je dřevostavba ekonomická? Problematická je životnost 

Ačkoli jsou dnes dřevostavby velmi populární, existuje početná skupina lidí, která stejně jako pan Nosek, dává přednost dlouhodobé kvalitě. Dřevostavby sice mají dobré tepelné vlastnosti, udržují v domě optimální vlhkost vzduchu a základním stavebním prvkem je přírodní materiál, životnost dřeva je však podstatně nižší. Odhaduje se zhruba na 30 let. Ekonomičnost takové stavby je pak, nahlíženo touto optikou, relativně sporná. 

OSB desky sice nabízí lehkou konstrukci, dřevo vše provoní, ale pro stavbu rodinných domů je z pohledu odborníků spíše nevhodné. V případě havárie nebo horkých letních dnů se pak ukazují výhody zděného domu, který udržuje příjemné klima po celý rok a zároveň jde o požáru i vodě relativně odolný materiál. To bylo rozhodujícím argumentem i pro pana Noska.  


Zdroj: Ekonomické stavby


Pan Nosek se rozhodl veškerou administrativu svěřit Ekonomickým stavbám, které pro něj a jeho rodinu zařídily vše od projektu přes stavební povolení až po samotnou stavbu domu Lucie 23. „Na život v rodinném domě jsme si zvykli okamžitě. Nyní zvelebujeme okolí domu. Je to pro nás práce náročná, ale příjemná. Tak si krásně žijeme na čerstvém vzduchu, v našem domě inspirovaném řeckým stylem,” uzavírá se spokojeným úsměvem na rtech paní Nosková.

 

Publikováno na: