Utekli jsme z paneláku do přírody, popisuje Jiří

Mnoho domácností si jednoduše potrpí na klasiku. To ale neznamená, že jejich členové nejdou s dobou. Jste spíše konzervativnější typ a ultra moderní stavby vás příliš nelákají? Ale přesto byste rádi vyměnili byt v paneláku za život v rodinném domě se zahradou a garáží? Klasické rodinné domy jsou jistotou v tomto nejistém světě – vždy víte, co od nich čekat. Typově nikterak extravagantní stavba obvykle nabízí pět až šest místností, garáž a jednopodlažní nebo jednopatrovou variantu. Prostě základ, který od rodinného domu chcete. 

I dům na klíč můžete přizpůsobit svým představám 

„Na první jednání do společnosti Ekonomické stavby jsme už šli s jakous takous představou. Měli jsme vybraný dům z katalogu. Ten jsme si nechali stavebním architektem upravit dle našich představ. Naším favoritem byl Ekonomik N14. Vyhovoval nám dispozičně s ohledem na počet osob a situaci našeho pozemku,” uvádí pan Jiří, kterému jsme postavili vybraný dům takzvaně na klíč. Výhodou kombinace typového řešení z katalogu a individuálního projektu je především osobitost, kterou jinak typové projekty oproti realizacím u staveb svépomocí běžně nemají.  


Milým překvapením může být i to, že ačkoli je dům dispozičně relativně velký, jeho stavba netrvá příliš dlouho. A tak je ideální volbou pro rodiny, které chtějí rychle bydlet. „Průběh stavby byl poměrně rychlý. První výkop a základy trvaly zhruba měsíc a poté jsme hned začali čerpat hypoteční úvěr. Vše se pak odvíjelo od jednotlivých stavebních etap. Sem tam něco zaskřípalo, jako na každé stavbě, ale vždy se vše vyřešilo,” dodává pan Jiří, který se svojí rodinou po letech strávených v panelovém domě rodinného domu nemohl dočkat. 

Dřevostavba, nebo zděný dům? 

„Měli jsme k bytu ještě menší zahradu s chatkou a občas tam přespali. Moc se nám to líbilo a to nás přivedlo k myšlence se přestěhovat. Když žena změnila práci, bylo to najednou možné. Představu jsme o domě ale vůbec žádnou neměli,” vysvětluje pan Jiří.  

Našemu konzultantovi se svěřil, že na počátku s ženou uvažovali také o dřevostavbě. Přeci jen – zvyk je železná košile. Po zvážení všech pro a proti a srovnání finanční náročnosti jednotlivých technologií dali nakonec přednost zděnému domu s velkou zahradou. Klasika je prostě klasika. A co nejvíce vyhovuje vám? 

Publikováno na: