Padesátníci pozor – ubývají vám hormony!

Hladina pohlavních hormonů se s věkem snižuje nejen u žen, ale i u mužů, i když u nich pomaleji. Každý 5. muž po padesátce trpí výraznějším nedostatkem testosteronu, který nejen že se projevuje řadou obtěžujících příznaků, ale znamená také vyšší riziko závažných onemocnění. Současná moderní léčba může ale udržet muže ve formě.

Že něco není v pořádku, muže obvykle napadne, když pociťují snížené libido nebo si všimnou, že už nemají zdaleka tolik ranních erekcí. Existuje ale řada dalších příznaků nedostatku testosteronu, které muži i jejich partnerky mylně přisuzují stárnutí nebo pracovnímu přetížení. „Co může chybějící hormon ještě zapříčinit? Například únavu, sníženou výkonnost, ztrátu svalové hmoty a vyšší sklon k obezitě spojený s ukládáním tuku v oblasti břicha. Výjimkou není ani podrážděnost, horší soustředění, nervozita, deprese a nespavost,“ vysvětluje MUDr. Libor Zámečník z Urologické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Zajděte k doktorovi

Mávnout tedy nad zmíněnými signály rukou se nevyplácí. Nejde jen o to, že se kvůli zhoršenému sexuálnímu a psychickému stavu muže začíná bortit jeho partnerský vztah. Jak upozorňuje doktor Zámečník, existují i nebezpečná skrytá rizika poklesu hormonálních hladin. Muži s nedostatkem testosteronu mají vyšší výskyt cukrovky, vysokého krevního tlaku, závažných onemocnění srdce a cév nebo osteoporózy. Ač muži obecně k lékařům nechodí rádi, měli by s příznaky nedostatku testosteronu do ordinace urologa či praktického lékaře vyrazit a nechat si hladinu testosteronu vyšetřit formou krevního testu.

Šetrná gelová pomoc

Účinná léčba nedostatku hormonu testosteronu existuje a probíhá tak, že se hormon do organismu v pravidelných intervalech dodává. Hormonální substituci může lékař pacientovi předepsat ve formě tabletek, injekcí a nejnověji také ve formě šetrného gelu. Ten se nanáší na kůži a přináší úlevu od řady akutních příznaků již po prvních třech měsících užívání. Dlouhodobě snižuje i rizika závažných chorob spojených s nízkými hladinami hormonu.

Týká se vás nedostatek testosteronu?

Vyplňte dotazník na www.muzveforme.cz. Jeho výsledek napoví, zda je čas navštívit odborníka – urologa či praktického lékaře. Na těchto stránkách můžete přímo vyhledat kontakt na ordinaci lékaře ze svého regionu, který se na danou problematiku specializuje.