9 tipů k péči o dětské zoubky

1.  Začněte čistit zuby hned jak je první venku

Už první zoubek průzkumník potřebuje alespoň základní péči. Stačí ho přetřít kapesníčkem nebo třeba gázou alespoň jednou denně po jídle. Takovou jemnou péči si zaslouží klidně už dásničky ještě bez zubů. Dítě si tím zvykne, že je o zuby potřeba pečovat. Jakmile začnou zoubky růst, měly by se čistit alespoň dvakrát denně.

2.  Nechte je vybrat si vlastní kartáček a pastu

Jakmile jsou dost velké, nechte je vybrat si vlastní kartáček i zubní pastu. V prvé řadě je důležité, aby si zuby čistily. Existují kartáčky kvalitou vyšší i nižší, ale když bude pro dítě čištění zubů nepříjemná povinnost, ani ten nejkartáčkovatější kartáček nebude žádná výhoda. Za to když na něm bude oblíbená postavička, budou ho mít radši.


OZP


3.  Vymyslete si zubní pohádku

Zapojte svou i dětskou fantazii a vymyslete pro děti pohádkový zubní svět. Vyprávět můžete třeba příběh o brouku Zubokazovi, který ze všeho nejraději okusuje nevyčištěné dětské zoubky. Zvlášť si pochutnává v případě, kdy děti mlsají sladkosti. Mocným prostředkem, jak škodlivého brouka zahnat, je zubní kartáček a pasta.

4.  Inspirujte se v knihkupectví

S vymýšlením pohádek pomůže obrázková knížka s příběhem na motivy čištění zubů – najít takovou knížku bude možná menší problém, než byste předpokládali.

5.  Vsaďte na muziku

Tradiční dvě minuty mohou být pro malé děti příliš dlouhé. Pokuste se jim tuto dobu zpříjemnit třeba poslechem oblíbené dětské písničky. Zapojte do čištění hudbu a vytvořte tak malý každodenní rituál.

6.  I televize může pomoct

Jakkoli čas strávený před obrazovkou televizního vysílání nebo videí z počítače obvykle nepatří do příručky „Rodič roku“, sledování oblíbené pohádky může pomoct dítěti vydržet čistit si zuby dostatečně dlouho. Spojte dítěti to méně příjemné s oblíbeným – jeho zoubkům to prospěje a těch pár minut u pohádky jeho psychický vývoj zvládne.

7.  Přiberte malého kamaráda

Zejména nejmenší děti uvítají ještě dalšího parťáka. Vezměte s sebou do koupelny ještě oblíbeného plyšáka nebo jinou hračku, kterou naoko zapojíte do procesu čištění zoubků.

8.  Odměňte děti za čištění

Odměnou může být třeba už zmíněné sledování oblíbené pohádky. Pokud to pro vás není ta pravá cesta, může za čištění zubů dostat třeba nakrájené jablíčko, anebo třeba symbolickou zlatou hvězdičku.

9.  Po zubaři si naplánujte zábavu

Jakmile mají zoubky, měly by začít chodit k zubaři. Už proto, aby si na prostředí brzy zvykly. Pomůže slíbit po návštěvě u zubaře oblíbenou aktivitu. Klidně i návštěvu hračkářství s malou odměnou. Aby si dítě vytvořilo zdravé hygienické návyky, je nutné, aby je měli také rodiče. Ti by měli jít v první řadě příkladem a učit své potomky co nejzábavnější (ovšem také efektivní) formou, jak se o sebe a své zuby starat.


OZP


2 000 Kč příspěvek od zdravotní pojišťovny na dentální hygienu

Oborová zdravotní pojišťovna nyní všem svým klientům přispívá až 2 000 Kč na dentální hygienu a její jedinou podmínkou je, aby člověk k zubaři chodil skutečně pravidelně.

Pokud chcete všech výhod pojištění zdraví u Oborové zdravotní pojišťovny využít, změňte zdravotní pojišťovnu na www.chcidoozp.cz. Netrvá to ani 2 minuty, nevyžaduje to žádnou administrativu a změna zdravotní pojišťovny je kompletně online.


OZP


Publikováno na: