11 tipů na zdravou péči o zuby, na které dostanete 2 000 Kč od pojišťovny

1. Čistěte dvakrát denně správnou technikou

Zuby by se měly čistit alespoň dvakrát denně. Klidně ale i častěji, například po každém jídle. Rozdíl mezi dobře vyčištěnými zuby a začínajícím kazem je ale i v technice. Správné jsou jemné krouživé pohyby, u kterých myslíte na každý zoubek. Kartáček by měl být mírném úhlu, aby štětinky dobře dosáhly na dásně. Pár dlouhých tahů přes celou pusu není to pravé.

2. Čistěte si zuby u televize, u videa

Neobvyklá rada. Respektuje ale normální životní styl lidí, kteří nejsou a nepotřebují být supermodelem úsměvu. Když si sednete k televizi, nebo třeba ke knížce, a čistíte si u ní zuby, záhy zjistíte, že čištění věnujete sice méně pozornosti, ale za to řádově víc času než v koupelně u zrcadla.

3. Nezapomeňte na zubní nit a mezizubní kartáčky

Každý zub má pět odkrytých hran. Kartáčkem sice vyčistíte největší plochu, ale zbytky jídla a cukrů mezitím můžou v klidu škodit mezi zuby ať už u dásní nebo nanesené mezi boky zubů. Pomůže vám mezizubní kartáček a nit. Pokud s tím začínáte, bude to chvíli nepříjemné, což je ale právě důsledek zanedbané hygieny. Vydržte týden, bude to lepší. Na dentální pomůcky můžete získat příspěvek od zdravotní pojišťovny

4. Měňte zubní kartáček, používejte měkké štětinky

Zubní kartáček potřebujete nový každé tři až čtyři měsíce. Případně i častěji, pokud se mu začnou třepit štětinky. Zubní kartáček byste také měli vyměnit, pokud se potýkáte s afty. Vhodný je zejména kartáček s měkkými nebo alespoň středními štětinkami. Odstraníte s ním zbytky jídla spolehlivěji než s tvrdým, navíc se dostane hlouběji mezi zuby. Nesmíte ale příliš tlačit.

OZP

5. Omezte kouření

Žádný list zdravých doporučení by nebyl kompletní bez doporučení k omezení nebo ještě lépe skoncování s kouřením. Vedle celé řady zlých dopadů na zdraví tabák také působí na barvu zubů, kterou mění z krásně bílé na nikotinově žlutou.

6. Káva a čaj zatemňují zuby

Ani káva a čas nejsou bez viny na změnách barvy zubů. Zůstávají po nich tmavší. Zdravotní účinky kávy i čajů jsou ale na rozdíl od kouření v rozumných dávkách celkem přívětivé. Takže pokud chcete tymolínový úsměv, měli byste si po kávě a čaji skočit vyčistit zuby, anebo je zapíjet velkým množstvím vody.

7. Pijte hodně vody

Voda má sama o sobě nesčetně zdravotních benefitů. Pomáhá i zdravým zubům, protože splachuje zbytky jídel a pomáhá udržovat ústa čistá mezi čistěním zubů. Také ředí kyseliny produkované bakteriemi v ústech a zvyšuje produkci slin, což je pro zdravé zuby také důležitá věc.

8. Omezte slazené nápoje a sladkosti

Cukr není pro zuby zdravý. Tento bod na seznamu pro zdravé zuby naprosto po právu nesmí chybět. Pokud si dáte sladké, zkuste ho zapít vstřícnou dávkou vody nebo najděte možnost si zuby vyčistit.

9. Zavítejte k zubaři alespoň dvakrát ročně

Preventivní prohlídku u zubaře by měl každý absolvovat alespoň dvakrát do roka. Hodně záleží na poctivosti denního čištění zubů. Pro někoho je celkem bezpečné šestiměsíční interval návštěv i mírně prodloužit, pro jiného už je i šest měsíců docela dlouhá doba. Platí zlaté pravidlo – čím dřív se podaří možný zdravotní problém najít, tím jednodušší, rychlejší, levnější a méně bolestivé je ho řešit.

OZP

10. Zuby jsou na kousání jídla, nejsou to náhradní nůžky

Používání zubů na okousávání nehtů, dělení lepicí pásky nebo otevírání plastových pytlíčků – o louskání ořechů ani nemluvě – není nic zdravého. Riskujete jak infekci, tak zranění.

11. Využijte dvakrát do roka zubní hygienu

Zvlášť u zadních zubů se postupem času nashromáždí nečistoty i u lidí, kteří si zuby čistí docela poctivě. Dosáhnout až k zadním zubům mezizubním kartáčkem nebo nití je prostě složité. Profesionální zubní hygiena jednou za šest měsíců to obvykle řeší. Pro někoho jsou ale lepší i častější intervaly, naopak velcí čistící poctivci si vystačí s delším intervalem.

2 000 Kč příspěvek od zdravotní pojišťovny na dentální hygienu

Pomoci může i finanční motivace. Proto Oborová zdravotní pojišťovna teď svým klientům přispívá až 2 000 Kč na dentální hygienu. Jedinou podmínkou je, že musíte alespoň jednou za rok navštívit svého zubaře.

Pokud chcete všech výhod pojištění zdraví u Oborové zdravotní pojišťovny využít, změňte zdravotní pojišťovnu na www.chcidoozp.cz. Netrvá to ani dvě minuty, nevyžaduje to žádnou administrativu a změna zdravotní pojišťovny je kompletně online.

Publikováno na: