Mám proti válce boty…

„Mám proti lásce boty, ty chrání paní svou…“ zpívala v dávném hitu Yvonne Přenosilová. Já bych to mohla parafrázovat: „Mám proti válce boty…“ Prošly se mnou frontové linie v Iráku i v Sýrii, kam jsem se vydala za poslední čtyři roky nesčetněkrát.

Podruhé narozená

BUSHMAN boty EXPEDITION jsem měla na sobě i v době, kdy jsem se podruhé narodila. Prošly se mnou bitvu na přehradě Tišrín v únoru 2016. Tehdy byla strašlivá zima, proto jsem celou dobu pobytu v Sýrii prakticky nevytáhla nohy z bot.

Toho dne, kdy jsem měla projít svou nejtěžší zkouškou, se na nebi rozzářilo slunce a teplota se vyšplhala pozoruhodně vysoko. Na frontu jsem dorazila v pravé poledne a ocitla jsem se tam vlastně náhodou – nikdo mi totiž nestihl zakázat skočit do auta k bojovníkům, kteří právě odjížděli do míst nejtvrdších bojů. Když jsme dojeli na místo, vyskákali z auta, rozběhli se k malinkému valu, zalehli a začali střílet na nepřítele. Já stála u auta a nikdo se o mě nestaral. Začalo mi docházet, že jsem v pěkném průšvihu...

Pod palbou

Zalehla jsem pod krtince taky a snažila se kopírovat pohyby zkušených bojovníků kurdských YPG jednotek. Po nějaké době na mě mávli. Skupinka bojovníků se oddělila a vyrazila po hřebeni nízkého kopce. Já za nimi. V duchu jsem blahořečila osud, že mám aspoň dobré boty. Kolem se neustále ozývala palba, dopadaly minometné střely, probíhalo i bombardování. Říkala jsem si nahlas dokola: „Tohle nemůžeme přežít.“ Rozloučila jsem se se životem. A snažila se nemyslet na to, že za chvíli nemusím existovat.

Lak na nehty?!

Mozek v takhle vypjatých situacích funguje fakt divně. „Vždyť si tady v těch botách odřu lak na nehtech!“ proběhlo mi náhle hlavou. Terén byl obtížný a já musela občas i vyfunět před skupinku rychle pochodujících vojáků, abych je stihla vyfotit. Lak na nehty… dodnes se tomu musím smát.

Jdeme spolu dál

Všichni jsme to přežili. A já si expediční bushmanky natáhla ještě mnohokrát, naposledy ve finální bitvě s Islámských státem v únoru 2019. Zase byla strašná zima, měnit ponožky přestalo dávat smysl... Ale když se zavázaly do bushmanek, nebylo to cítit. Aspoň myslím.

Sedm let jsou se mnou. Ochozené, ostřílené a stále naprosto funkční. Připravené na další expedici.

Lenka Klicperová, válečná novinářka a fotografka, tvář kampaně BUSHMAN