Probiotika. Proč jsou pro naše tělo prospěšné a proč je nepodceňovat

Mikroorganismy, bez kterých se neobjedeme

Ano, je to tak. Probiotika jsou vlastně takové hodné bakterie v těle, které přispívají našemu zdraví, a to zejména pro správnou funkci trávicího systému. Naše střevní mikroflóra je totiž velmi citlivá na jakékoli změny a její nerovnováha je spojena s řadou onemocnění. Probiotika pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a snižují riziko diabetes nebo rakoviny tlustého střeva. Navíc jsou výborným pomocníkem při budování imunitního systému, jak u dospělých, tak u dětí. I když v našem těle existují desítky druhů těchto hodných bakterií, nejznámější jsou asi laktobacily a bifidobaktérie. Laktobacily se vyskytují v zažívacím traktu a v pochvě, v mateřském mléce a spolu s bifidobakteriemi jsou také hlavní příčinou kvašení mléka.

Potraviny doslova nadupané probiotiky

Chcete udržet své tělo v přirozené rovnováze? Pak by ve vašem jídelníčku neměly rozhodně chybět potraviny, jako jsou jogurt (ideálně si ho dopřát hned po ránu), kefír, kysané zelí, tempeh nebo kimči.

Brali jste vy nebo vaše dítě antibiotika? Zpozorněte

Pokud proděláte některou z nemocí, která vyžaduje léčbu antibiotiky, je důležité obnovit přirozenou střevní mikroflóru a vrátit imunitní systém zpět do normálního režimu. Můžou vám pomoct jak zmiňované potraviny,  tak přímo doplňky stravy obsahující tyto mikroorganismy. Tyto doplňky stravy se doporučuje užívat nejen při léčbě antibiotiky, ale třeba i během cestování jako prevence před cestovatelskými průjmy, které většinu z nás při návštěvě exotických zemí provází.

Probiotika a děti

Rozvoj střevní flóry začíná při narození miminka a pokračuje do věku 2 až 3 let. Dítě dostává od matky první bakterie již při porodu a matka jimi pak zásobuje miminko kojením. Pozor! Rozvíjející se střevní flóra malého dítěte je však zranitelná. Dokonce i krátká léčba antibiotiky může zlikvidovat dobré bakteriální kmeny a změnit složení flóry na několik měsíců. Pokud je dítě takto malé, jen těžko do něj dostanete kefír nebo kysané zelí. Ideální jsou tak doplňky stravy, třeba formou cucacích tablet. Vyzkoušet můžete třeba LactoSeven Kids s jahodovo-malinovou příchutí, které jsou vhodné pro děti už od 1 roku. V případě, že dítě ještě neumí tabletu postupně vycucat, lze ji velice snadno přimíchat do přesnídávky nebo jogurtu. LactoSeven Kids jsou navíc slazeny xylitolem, takže bezpečně chrání zubní sklovinu vašich dětí.

Dospělí nebo děti starší 3 let mohou sáhnout po LactoSeven. Každá tableta obsahuje 7 kmenů bakterií mléčného kvašení, inulín a vitamín D3. Bakterie mléčného kvašení (laktobacily) obsažené v produktu LactoSeven mají speciální povlak (Bio-Support™), díky kterému je nenaruší žaludeční kyseliny a laktobacily dostanou neporušené až do střev. Vitamín D3, který je v tabletkách obsažen, pak přispívá ke správnému fungování imunitního systému. 

Publikováno na: