Sport, filmy nebo hry. Jak vybrat ideální televizi?

Lavinu zájmu o nové televize, spustil přechod na nové televizní vysílání DVB-T2. Pokud jej váš TV přijímač nepodporuje, můžete mít už na konci listopadu problém s naladěním oblíbených stanic. Jak je na tom vaše stará televize zjistíte na tomto odkaze. Do vyhledávače zadáte název televize a rozcestník ji porovná s tisíci údaji v databázi. 

Rande s televizí

Čím začít při výběru nové televize? Může se to zdát jako naprostá samozřejmost, ale drtivou většinu zákazníků vůbec nenapadne při nákupu televizoru zajít na showroom a požádat obsluhu o puštění takového obsahu, jaký plánujete převážně sledovat. Například pokud plánujete sport, podívejte se na kanál se sportovními přenosy, nebo alespoň záznam nějakého utkání či zápasu na YouTube.

"Nejlepší je sledovat takové sporty, pro které jsou typické rychlé změny a hodně obrazových detailů. Typicky tedy fotbal či hokej. Všímejte si přitom například toho, zda při náhlých změnách zůstávají vykreslené ruce hráčů, zda tráva na hřišti skutečně vypadá jako tráva, a ne jako splývající zelená plocha, či například zda balón a puk se při akci nerozmazává do ztracena," radí Tomáš Pilský, obchodní ředitel CZC.cz.

A podobně by si v showroomu měli otestovat televizi i filmoví fandové nebo náruživí hráči.


Drtivou většinu uživatelů vůbec nenapadne při nákupu televizoru zajít na showroom a požádat obsluhu o puštění nějakého sportovního televizního kanálu. Přitom právě reálná ukázka ideálně vašeho oblíbeného sportu by měla být klíčová. Zdroj: CZC.cz.

Ideální rozlišení

Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru televizoru je velikost. V případě, že plánujete sledovat zejména sportovní utkání, platí pořekadlo, že větší je lepší. Mezi nejprodávanější jsou televizory s úhlopříčkou mezi 50“ až 65“, tedy mezi 127 cm až 160 cm. S velikostí obrazovky souvisí také její rozlišení. Na trhu se stále častěji setkáváme i u levnějších televizorů s rozlišením 4K tedy 3840 x 2160 pixelů. To je v porovnání se základními modely, které mají stále ještě standard Full HD (1920 x 1080 pixelů), přece jen citelně více. U prémiových modelů je možné narazit dokonce i na rozlišení 8K (7680 x 4320 obrazových bodů).

Živý zvuk

Základní modely zpravidla disponují levnými repráčky s výkonem 2x3W, které sice dovedou zvuk až k uživateli, ale o žádné kvalitě řeč být nemůže. Za střední třídu lze považovat modely s výkonem 2x10W. Televizory pro náročnější uživatele se zpravidla pochlubí i integrovanými subwoofery, které dovedou zážitek ze sledování dostat na úplně novou úroveň. U nich není problém dosáhnout výkonu v řádech desítek W. Vodítkem při výběru televizoru s kvalitním zabudovaným audiem mohou být i nejrůznější certifikace. Například Dolby Atmos je příslibem realističtějšího zachycení pohybu každého objektu na obrazovce. ClearAudio+ se zase stará o čistší podání jednotlivých zvukových pásem, v praxi to jde rozhodně poznat. Nikdy však neuděláte chybu, když si k televizi pořídíte kvalitní soundbar.


V dnešní době není problém dosáhnout v obývacím pokoji podobného zážitku jako v kině. Nutně se přitom nebavíme o pořízení plátna a nějakého luxusního projektoru společně s domácím kinem. Kvalitní televize doručí stejný zážitek. Zdroj: CZC.cz


Obraz jako víno

Nejen rozlišení, ale také typ obrazovky rozhoduje o tom, jak budeme s celkovým zážitkem spokojeni. Drtivá většina televizorů dnes nabízí LCD obrazovky. Prim hrají modely, které nabízejí HDR obraz. Ty dokážou pracovat s vysokým kontrastem a maximálním jasem, nečiní jim tedy problém zobrazit třeba i herní graficky náročné scény, ve kterých se prolíná velmi světlé a velmi tmavé pozadí. 

Vedle LCD obrazovek nabízí pokročilejší modely ještě zajímavější obrazové technologie. Například modely od Samsungu lákají na QLED panely. Barevné podání je velmi syté a působí věrným dojmem. Pokud na panelu zobrazíte kvalitní fotografii, všechny odstíny jsou zobrazeny přesně tak, jak mají. Taktéž podání černé se drží na velmi vysoké úrovni. Konkurentem pro QLED je standard OLED. Ta staví na jiném principu, nevyužívá podsvícení, protože světlo generují jednotlivé body. Rozdíl u obou standardů však poznají jen zběhlejší uživatelé, a to zpravidla jen u černých pásů okolo horního a spodního okraje, které lemují širokoúhlé filmy. Je to dáno tím, že technologie OLED v těchto částech zkrátka vůbec nesvítí. 


Při výběru televizoru, na kterém budete sledovat zejména sportovní utkání, si všímejte například toho, zda při náhlých změnách zůstávají vykreslené ruce hráčů, zda tráva na hřišti skutečně vypadá jako tráva, a ne jako splývající zelená plocha, či například zda balón a puk se při akci nerozmazává do ztracena. Zdroj: CZC.cz


Smart TV

Kouzelné zaříkadlo Smart TV zjednodušeně řečeno označuje modely, které se dají připojit k internetu a obsahují aplikace. Ty rozšiřují základní funkce, případně dovolují přistupovat k sociálním sítím. Setkat se nicméně můžete i s různými operačními systémy: Android, Tizen, Web OS. Každý z nich má své přednosti a před nákupem televizoru je vhodné vyzkoušet, který vám bude sedět nejlépe.


U gamingových modelů je stejně důležitá kvalita zvukové reprodukce i rychlost obrazovky. Právě rychlost je možná ještě důležitější, protože zaručí pohled na oblíbené hrdiny v akci místo rozmazaných čmouh. Zdroj: CZC.cz.


Rychlost obrazovky

Jak jsme už naznačili, televizory určené především pro sportovní přenosy toho mají hodně společného s těmi na hry. U gamingových modelů je stejně důležitá kvalita zvukové reprodukce i rychlost obrazovky. Kromě obnovovací frekvence je vhodné sledovat také input lag. Obecně platí, že čím vyšší input lag, tím hůře. Především jedinci, kteří plánují hrát rychlé FPS akce, by si na rychlosti obrazu měli dát opravdu záležet. Rozdíl pár milisekund totiž může nakonec rozhodnout o výhře či prohře. Pokud u televizoru hodnotu input lagu nenaleznete, zajímejte se alespoň o to, zda přístroj nabízí herní režim

Pro hráče by měla být zásadní i otázka konektorové výbavy. Obzvláště to platí ve chvíli, kdy budete chtít k modernímu televizoru připojovat kromě internetu také nějaké starší konzole. HDMI lze považovat za základní konektor současnosti, který zajišťuje nejkvalitnější přenos obrazu i zvuku. Využijete jej s přehrávači, fotoaparáty i kamerami.