Netouží po vás jako dříve? Možná mu chybí hormony

Po milování s vámi už téměř netouží a navíc je často protivný a ještě častěji unavený? I když už váš partner oslavil padesátku, neznamená to, že by zbytek života měl vypadat takto. Možná je na vině vážný nedostatek hormonu testosteronu. Máme pro vás několik tipů, jak to řešit.

Pokles hladiny pohlavních hormonů s věkem se netýká jen žen, ale i mužů. I když u nich není tak zjevný a rychlý, může jim způsobit psychické i tělesné problémy. „Každý pátý muž po padesátce trpí výraznějším nedostatkem testosteronu, který nejen že se projevuje řadou obtěžujících příznaků, ale znamená také vyšší riziko závažných onemocnění od srdečně cévních, přes metabolická až po řídnutí kostí,“ říká MUDr. Libor Zámečník z Urologické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice a dodává, že naštěstí současná moderní léčba dokáže muže udržet v kondici. A jak v tom můžete pomoci Vy?

Promluvte si o sexu

Pokud se váš partner cítí jako nedostatečný milenec, je to pro něj choulostivé téma. Přesto se snažte situaci si vzájemně vyjasnit a promluvte si o možnosti brzké návštěvy praktického lékaře či urologa. Prokázaný nedostatek testosteronu lze léčit jeho pravidelnou náhradou, takzvanou substitucí. Léky existují ve formě tablet, injekcí a nejnověji lze využívat účinnou a komfortní léčbou za pomoci gelu, nanášeného na kůži.

Zhodnoťte rizika

Mezi další známky nedostatku testosteronu patří např. únava, snížená výkonnost, ztráta svalové hmoty a vyšší sklon k obezitě. Výjimkou není ani podrážděnost, horší soustředění, nervozita, deprese a nespavost. Pokud chcete ověřit míru rizika nedostatku testosteronu, doporučte partnerovi, ať vyplní dotazník na stránkách www.muzveforme.cz. Výsledky leccos napoví.

Začněte se hýbat

Poklesu hladin testosteronu může hodně napomoci špatný životní styl. Naopak pomáhá dostatek pohybu. Pravidelně sportující muži s optimální váhou nemají problémy s nedostatkem hormonu tak často. Vyjděte si na společnou svižnou procházku alespoň třikrát týdně.

Stopněte kouření

Kouření je jeden z faktorů, který urychluje pokles hladiny testosteronu a zvyšuje riziko srdečně-cévních onemocnění. Váš partner má proto nejvyšší čas s ním skončit.

Nastavte pohodu

Pro udržení muže ve formě je důležitá psychická pohoda a vyhýbání se dlouhodobému stresu. Ani v 50 není pozdě na to změnit zaměstnání. Současná ekonomická situace tomu nahrává.