Auto z druhé ruky? Raději pozor, ne každé je v takovém stavu, jak se zdá na první pohled

Člověk by si myslel, že nové auto chce snad každý. Jenže jak vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti ČSOB Leasing, opravdu nové chce ve skutečnosti jen asi čtvrtina lidí, naopak jen 4 % Čechů odmítají pořídit si vozidlo z druhé ruky. Důvod je přitom jasný – za stejnou cenu je možné koupit si vůz vyšší třídy či s lepší výbavou, který je na první pohled v naprostém pořádku. Ale pozor! Ačkoli je stav auta a jeho původ důležitý pro celých 92 % lidí, jenom polovina si jej před koupí doopravdy zkontroluje. A kdo to neudělá, toho může čekat nepříjemné překvapení.

Nevíte si rady? Nechte si poradit a buďte v klidu

Je jasné, že ne každý z nás je zrovna odborníkem na auta a není žádným překvapením, že za třetinu žen vybíral auto někdo jiný. Jenže celou řadu skrytých závad nedokáží poznat ani automobiloví nadšenci a odhalí je pouze profesionální automechanik. K těm si ale při nákupu pro radu přijde jen něco přes třetinu lidí.

„Většina lidí pořádně neví, jak se dozvědět podrobnosti o stavu vozidla a jeho původu. Část kupujících potom může vycházet z neúplných zprostředkovaných informací a následně být realitou zklamána,“ upozorňuje Pavel Prokop, generální ředitel společnosti ČSOB Leasing. Někdy se proto stane, že lidé, kteří chtějí koupí ojetého auta ušetřit, musí místo toho platit drahé opravy a pořádně se plácnou přes kapsu.

 „Ověření původu je při koupi vozu z druhé ruky naprostou nutností. Těm, kteří si s tím neví rady, nabízíme tuto službu v rámci naší Autopůjčky. A pokud si zákazník pořídí své nové auto v našem ČSOB Leasing Autosalonu, jeho stav vždy zkontrolují nejen naši odborníci, ale sám zákazník si může vozidlo pořádně v klidu prohlédnout, vyzkoušet si jej, a to i za přítomnosti svého vlastního odborného poradce,“ doplňuje Pavel Prokop.

Ušetřit se dá mnoha způsoby

Cena je při výběru auta dle výsledků průzkumu ČSOB Leasing nejdůležitějším faktorem pro 84 % Čechů. Zajímavé proto je, jak málo většina z nás přemýšlí nad tím, za jakých peněz nový vůz zaplatí. Tři čtvrtiny lidí platí auto z vlastních úspor – což často znamená, že na ně spoří několik měsíců či dokonce let. To přitom není zdaleka nejvýhodnější postup. Při volbě správného financování lze platit měsíčně méně, než kolik by si lidé jinak dávali takzvaně pod polštář na nákup auta, a přitom mít peníze ihned k dispozici. Ti, kteří už naspořeno mají, pak mohou díky výhodnému leasingu využít svoje peníze pro něco jiného.

Ale ani ti, kdo se rozhodnou pro půjčku, leasing či třeba pro domluvení splátek přímo u prodejce, si většinou všechno pořádně nepromyslí. Méně než třetina Čechů si porovnává různé možnosti splácení a dokonce jen každý šestý se zajímá o další finanční záležitosti jako je třeba pojištění nebo povinné ručení. Ve spoustě případů přitom platí, že kdybychom si peníze pořádně spočítali, mohli bychom si pořídit lepší auto, než jsme původně mysleli.

„Není dobrý nápad využít hned první nabídku, která se namane. Lepší je si všechno dobře promyslet a využít služeb důvěryhodné a prověřené leasingové společnosti, která se na účelový úvěr na pořízení vozu dlouhodobě specializuje,“ říká Pavel Prokop. Například Autopůjčka od společnosti ČSOB Leasing nabízí kromě lepší ceny i další výhody, jako je možnost flexibilně si nastavit splátky či je úplně odložit, nebo naopak celou půjčku předčasně doplatit. „Autopůjčka se kromě toho navíc postará i o další věci, jako je třeba pojištění vozidla, které mají naši zákazníci výrazně výhodnější, než kdyby si ho sjednávali samostatně. I proto jsme také již podruhé za sebou získali 1. místo v rámci soutěže finančních produktů Zlatá koruna, čehož si velmi vážíme.“ uzavírá Pavel Prokop. 

Publikováno na: