Kozel poděkoval houslaři za to, že šíří poctivou práci

To ale není případ houslaře Pavla Celého. Ten se rozhodl, že to, co se o výrobě nástrojů za několik desítek let naučil, předá nejen svému synovi, ale i dalším zájemcům. Sám přitom nepochází z houslařské rodiny. „Řemeslo jsem nepodědil, u nás byli všichni železničáři,“ vysvětluje. Housle ho ale lákaly, uměl na ně hrát a navíc byl i zručný, proto se rozhodl, že se vyučí houslařem. Po studiích založil ve Zlíně houslařský dům – dílnu, kde nástroje nejen vznikají, ale zároveň se zde vybraní žáci učí ručně a beze strojů tomuto nádhernému řemeslu. A protože je mistrův příběh krásnou ukázkou šíření poctivé práce, nemohl ho Kozel nechat bez povšimnutí.

Nejen učitel

„Atmosféra v dílně byla taková rodinná, pan Celý pro nás byl během učení skoro jako druhý taťka,“ říká na adresu svého mistra jeden z jeho žáků, Jiří Macků. Ten patří mezi 13 tovaryšů, kteří houslařským domem prošli. Na tom, že se dílna stala pro učně druhým domovem, se shodují všichni z jeho žáků.

Trpělivost a pokora

A jaké zásady svým žákům pan Celý vštěpoval? „Určitě trpělivost. Nespěchat, dát si na čas. Odsedět to na zadku u toho ponku. Nice se nedá urychlovat. A taky si myslím, že nás naučil pokoře, učení se ze svých chyb,“ vypraví syn pana Celého, rovněž Pavel.

Když se urodí plody poctivé práce

A jeho snaha přinesla své ovoce. Podařilo se mu vychovat celou jednu generaci houslařů, která drží při sobě. Jeho tovaryši dodnes fungují společně, založili dokonce Sdružení houslařských dílen a řezbářů. Společně nejen vyrábí hudební nástroje, ale také prodávají nářadí pro houslaře, vzájemně se inspirují a pomáhají si. Nebýt pana Celého, nic z toho by se pravděpodobně nestalo.

Děkujeme všem, kdo šíří poctivé řemeslo dál!

Podívejte se na celý příběh.

Znáte někoho, kdo kolem sebe šíří poctivou práci? Odměňte ho!

Možná máte někoho takového ve svém okolí. Člověka, který nejen, že dělá poctivé řemeslo, ale zároveň ho předává dál. A někdo takový si zasluhuje odměnu. Napište nám na našem Facebooku, čeho si na jeho práci vážíte. My jej následně odměníme pivem z Velkých Popovic a pozvánkou do našeho pivovaru.