Vánoční tradice v moderním pojetí

Má vůbec význam tu rybu na Vánoce kupovat? Jestli většina členů domácnosti kapra nejí, je zbytečné se do tradic tlačit přes sílu. O Vánocích by měla doma vládnout hlavně příjemná a smířlivá atmosféra. Pokud rybu kupujete pouze kvůli pověře se šupinkou pod talířem, usmažte raději normální řízky a skočte poprosit prodejce jen o pár šupin bokem. Ještě moderněji to můžete vyřešit stíracím losem Zlatá šupina. Dá se využít jak pod talíř, tak i jako jmenovka na dárek. Kromě štěstí může tahle šupina přinést výhru až 30 tisíc korun.

Nový kabát dostala také tradice lití olova. Už si nemusíte představovat scénu s brýlemi z Pelíšků, dnes už se lije ze lžičky a bezpečně. Jestli doma nemáte kováře, úplně vám postačí malá mince olova a kahánek se svíčkou. Olovo zakoupíte v rybářských potřebách, nebo se rovnou na internetu prodávají od 150 korun speciální bezpečné sady na lití olova.

Vánoční pohlednice se pomalu ztrácí. Sem tam někdo ještě pošle přáníčko poštou, ale jinak tuto oblast nepokrytě válcují e-pohlednice s vlastní fotkou, online zprávy a smsky. Trochu to však ztrácí osobní kouzlo, nemyslíte? Vzpomeňte si, kdy jste naposledy někomu vymysleli básničku? Zkuste to letos. Atraktivitu takového osobního přání můžete posunout ještě dále tím, že jej vepíšete do Vánočního stíracího losu, který sám o sobě jako přáníčko vypadá. Příjemce potěší možnost výhry i váš ručně psaný vzkaz.

Vánoční pověry z minulosti:

Kdo si pod štědrovečerním stolem bos šlápne na sekeru, toho nebudou bolet nohy a celý rok zůstane zdráv.

Řetězem ovázaná noha stolu ochraňuje rodinu před zlými duchy.

Podle tradice mělo být na štědrovečerním stole devatero pokrmů. Začněte třeba rozkrojením jablka.

Kdo nosí u sebe tři šupiny ze štědrovečerního kapra, toho se drží peníze.

Na ubrusu záleží! Plachta pokrývající stůl měla magickou moc. Na jaře z ní hospodář rozséval obilí, aby bylo pěkné a nebylo potlučené od krup.


Nebylo by krásné si o letošních Vánocích splnit některá přání s vánočními losy od Sazky?

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Publikováno na: