Král Hamilton i nejlepší závod roku. 3 NEJ z uplynulé sezóny Formule 1

Král Hamilton

Král je vždy jen jeden a Formule 1 není výjimkou. Tím aktuálním je Lewis Hamilton, který sérii ukončil s 413 body a výrazným vítězstvím na Grand Prix Abu Dhabi. Dominoval ale celé sezóně, a tak jistě i on bude rok 2019 označovat jako jeden z nejúspěšnějších v celé své kariéře. Řidič pod křídly stáje Mercedes vyhrál hned 11 závodů, což je více než polovina. Už od začátku léta tak bylo víceméně jasné, kdo v šampionátu zvítězí a na svou poličku slávy si postaví již šestou sošku v řadě.

Britský závodník je v německém týmu už šest sezón, to znamená, že po té příští mu smlouva vyprší. A protože jde o jedničku, na výběr má ty nejlepší týmy. Do médií uniklo, že se dvakrát sešel s ředitelem Ferrari Johnem Elkmannem, jehož stáj má o čtyřiatřicetiletého Brita eminentní zájem. „Všechno, co se odehraje za zavřenými dveřmi, je soukromé a je úplně jedno, s kým tam sedíte,” prohlásil pro britský deník The Guardian Lewis Hamilton. „Určitě to nebude žádné unáhlené rozhodnutí. Přemýšlet o budoucnosti je, myslím, chytrý krok,” dodal Hamilton.

Rival Verstappen

Kdybychom článek připravovali v polovině loňského roku, žebříček nejlepších jezdců by bez diskuze ovládl belgicko-nizozemský závodník Max Verstappen. Jeho hvězdná jízda začala už vlastně v roce 2018 v Kanadě, a z ní pak první měsíce roku 2019 těžil. Dvaadvacetiletý jezdec má ale před sebou ještě dlouhou kariéru, kde je toho dost, co se musí naučit. Hlavně co se týče chladného uvažování a analýzy. Jeho horká hlava poprvé úřadovala v Mexiku, kdy byl ze závodu málem vyřazen. A pak je tu faktor Hamilton, který v druhé polovině sezóny do vedení nikoho nepustil. I přesto lze ale říct, že má tento mladíček na kontě celou řadu povedených jízd. Sportovec ze stáje Red Bull nám jedinečné zážitky přichystal v Německu, Rakousku i Brazílii, kde si připsal vítězství. I proto je víc než pravděpodobné, že se v letošní sezóně máme na co těšit.

Maďarská podívaná

Závodů, které se pyšní nějakým NEJ, jsme si v roce 2019 užili víc než dost. Ve své teprve druhé jízdě za Scuderia Ferrari zazářil v Bahrajnu Monačan Charles Leclerc, kterému chyběl jen kousíček, aby si odvezl vítězství. O to víc ho muselo mrzet, že si nakonec kvůli problémům s kabeláží motoru titul nepřipsal. A za pozornost stál i ledový klid, kterým Leclerc šperkoval závody v Belgii a Itálii. Také Verstappen se letos postaral o několik senzací. Že je „pan řidič”, ukázal v Německu na mokrém okruhu, kde se s kluzkým povrchem nedokázali popasovat ani zkušenější jezdci. A závod v Brazílii doslova opanoval. Asi největší zážitek jsme si ale odnesli z Maďarska, hlavně díky lítému boji, který spolu svedli Hamilton a Verstappen. Kdo bude vítěz, nebylo jasné vlastně až do poslední chvíle. Krátce před cílovou rovinkou se ale o překvapení postaral Brit, který v tomto závodě svému dominantnějšímu kolegovi ze stáje Red Bull vyfoukl vítězství až v cílové rovince.

Formule 1 startuje v sezóně 2020 už 11.-13. března, kdy série zavítá do Austrálie. Termíny už jsou potvrzené i pro další série a dohromady nás tak čeká rekordních 22 závodů:

Bahrajn 20. – 22. března, Vietnam 3. – 5. dubna, Čína 17.-19. dubna, Nizozemsko 1.-3. května, Španělsko 8.-10. května, Monako 21.24. května, Ázerbajdžán 5.-.7. června, Kanada 12.-14. června, Francie 26.-28. června, Rakousko 3.-5. července, Velká Británie 17.-19. července, Maďarsko 31. července – 2. srpna, Belgie 28.-30. srpna, Itálie 4.-6. září, Singapur 18.-20. září, Rusko 25.-27. září, Japonsko 9.-11. října, USA 23.-25. října, Mexiko 30. října – 1. listopadu, Brazílie 13.-.15 listopadu a Abú Dhabí 27.-29. listopadu.

A my už teď můžeme slíbit, že klání Hamiltona s Verstappenem ale i mezi dalšími sportovci budete moct, stejně jako letos, sledovat na stanicích Sport1 a Sport2.