Malta a Gozo: ostrovy nejmenšího státu EU, které musíte zažít

Souostroví státu Malta bylo britskou kolonií

Stát Malta je složen ze tří obydlených a tří neobydlených ostrovů. Na Maltě byla až do první třetiny 20. století úředním jazykem pouze angličtina. Maltština, která patří spolu s hebrejštinou a arabštinou mezi semitské jazyky, byla za druhý oficiální jazyk uznána až v roce 1934. Důsledkem toho je Malta jednou z mála skutečně dvoujazyčných zemí na světě. Nemusíte se tedy bát, že na Maltě nepořídíte alespoň se základní znalostí angličtiny.

Zdroj fotky: www.visitmalta.com.

Rozdíly mezi největšími ostrovy Gozo a Malta

Ostrov Malta (246 km2) se může pochlubit množstvím kulturních událostí, které se tu v průběhu celého roku konají, směle tím konkuruje světovým centrům zábavy a umění. Ostrov má z celé Evropské unie největší koncentraci obyvatel na metr čtvereční. Budete mít problém poznat, jestli jste stále v téže obci, nebo už v té sousední. Tak moc je řada měst a vesnic na sebe namačkaná. Ale rozhodně nečekejte nějaké megalopole. Hlavní město má kolem 6,5 tisíc obyvatel a celý stát má dohromady bezmála 433 tis. obyvatel.

Zdroj fotky: www.visitmalta.com.


To venkovský Gozo (67 km2) je sice o dost menší, ale zároveň méně hustě osídlený. Z Pevnosti ve městě Victoria si ostrov můžete krásně prohlédnout kolem dokola: výhled stojí za to! Vesnice tu od sebe oddělují vinice, olivové háje a políčka. Najdete zde i více pláží a volné přírody. Pocitově je Gozo klidněji než živější Malta. Oba maltské ostrovy spojuje trajekt. Je pikantní, že z Malty na Gozo poplujete zadarmo, ale zpátky už musíte platit.

Zdroj fotky: www.visitmalta.com.

Na ostrově Gozo si dobře pochutnáte

Opravdový ráj zde najdou také gurmáni. Ovšem při hledání restaurace s klasickou maltskou gastronomii je potřeba se obrnit trpělivostí. Maltští občané totiž do tradičních restaurací moc často nechodí, a tak gastroprůmysl ostrova podléhá spíše novodobým trendům a potřebám turistů. Chcete ochutnat typickou maltskou kuchyni? Zkuste navštívit nějaký malý vesnický bar. Ostrov Gozo je k tomu ideální.

Zdroj fotky: www.visitmalta.com.

Fantastické potápění

V průzračné vodě v okolí ostrova Malta se nachází více než 70 potápěčských lokalit. Vedle ztroskotaných letadel a lodí z první a druhé světové války zde uvidíte i vrak fénické lodi Xlendi z období 700 let př.n.l.! Nikam vám neuplavou ani vraky arabských obchodních lodí, které ke dnu posílali maltézští rytíři. Skalnaté pobřeží ostrova Malta oplývá množstvím útesů a podvodních jeskyní. Asi nejznámějším místem k potápění je Blue Hole na ostrově Gozo. Jde o vertikální podvodní komín s jeskyní. Místo se nachází poblíž dnes již spadlého skalního útvaru Azurové okno.

Zdroj fotky: www.visitmalta.com.

Čarokrásná Modrá laguna

Mezi Maltou a Gozem se nachází ostrůvek Comino (3 km2). Žijí zde 3 stálí obyvatelé a kromě dvou hotelů tady najdete pláže, malé fjordy a tyrkysově modrou vodu v Modré laguně. Laguna patří k nejkrásnějším místům ostrovního státu.

Náš TIP: Přímým letem na Maltu

Zaujala vás Malta? Pak vás určitě potěší, že v březnu 2020 zavádí letecká společnost Air Malta tři přímé lety z Prahy na Maltu! To znamená, že na Maltě můžete být levně, a to do tří hodin od vzlétnutí.


Malta Tourism Authority