Beton? Ne, raději potěr! Bez anhydritového podkladu je vyhřívaná podlaha k ničemu

Vyhřívané podlahy jsou u nás čím dál tím oblíbenější a není to jen proto, že chceme mít v zimě nohy v teple. Podlahové topení prohřívá místnost rovnoměrněji než jiné druhy vytápění, navíc předává teplo sáláním, tedy nejpříjemnějším a nejzdravějším možným způsobem.

Základem úspěchu je správná volba materiálu podlahy

Rozhodujícím faktorem při volbě zdroje tepla je ale často doba, za jakou topení zahřeje interiér na správnou teplotu a za jakou zase přestane hřát. Řada lidí si myslí, že podlahové topení je v tomto ohledu jedním z nejpomalejších. Jenže na vině zde není samotné topení, ale špatně vybraný materiál základu podlahy.

Při použití tenkovrstvého anhydritového potěru se interiér prohřeje za 30 až 40 minut a rychle zase vychladne, když topení vypnete, což umožňuje rychlou termoregulaci. Pokud ale místo toho použijete tradiční beton, počkáte si na teplo třeba i 4 hodiny. Beton má totiž špatnou tepelnou vodivost, navíc vytváří vzduchové bublinky okolo trubek topení, takže se část tepla ztratí místo toho, aby přešla do místnosti.

Nejlepším materiálem, který si můžete pro vyhřívanou podlahu vybrat, je anhydritový potěr. Ten má dvakrát lepší tepelnou vodivost než beton, a navíc jde o litý materiál, který dokonale obklopí rozvod topení. Ukázkou vhodného řešení je například potěr Anhylevel Thermio, který společnost CEMEX vyvinula speciálně pro vyhřívané podlahy a který disponuje ideálními tepelnými vlastnostmi.

Anhydritový potěr má i další přednosti

Správná volba základu podlahy se projeví i na vaší peněžence. Anhydritový potěr má velmi vysokou pevnost v ohybu, jeho vrstva proto může být výrazně tenčí než u jiných materiálů. Rychlejší termoregulace a méně materiálu, který musíte zbytečně zahřívat, vám pomohou pořádně ušetřit na energiích.

Tenčí základová vrstva má i tu výhodu, že tolik nezatěžuje konstrukci stavby. Anhydritová podlaha kromě toho také výborně tlumí hluk, což oceníte nejen vy, ale i vaši sousedi. Navíc si velmi dobře rozumí s celou řadou krytin, a to včetně keramických dlaždic či vinylu, které jsou pro podlahová topení nejvhodnější. Litá podlaha je navíc dokonale rovná a není potřeba jí nijak dodatečně vyrovnávat. Nestane se vám tak to, co se bohužel děje při použití jiných materiálů – že se podlaha zkroutí či že na ní nebude stát rovně nábytek a jídelní stůl budete muset podkládat, abyste si dopřáli klidný nedělní oběd.

Abyste měli jistotu, že k něčemu takovému určitě nedojde, nechte si podlahu položit od certifikovaných řemeslníků. Bohužel totiž platí, že i ten nejkvalitnější materiál může přijít vniveč, pokud jej neinstaluje odborník. Společnost CEMEX proto spustila certifikační systém CEMEX Xperts®, jehož členy se mohou stát jen firmy, které splnily přísné podmínky certifikace a výsledky jejích práce jsou pravidelně hodnoceny. Díky tomu máte jistotu, že lití podlahy provedou kvalifikovaní experti, komunikace s nimi bude stejně hladká jako vaše nová podlaha, a navíc dostanete tu nejlepší možnou cenu. Můžete tak být zcela bez starostí a už se jen těšit, až budete mít nohy v teple.