Doplněk stravy a lék – jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Co je doplněk stravy?

Doplňky stravy jsou definovány zákonem o potravinách a tabákových výrobcích. Od léčiv se liší především tím, že se jedná vlastně o potraviny, které však obsahují například vysoké množství vitaminů nebo podobných, zdraví prospěšných látek, a jak jejich název napovídá, mají doplnit stravu uživatelů s cílem příznivě ovlivnit jejich zdravotní stav. Pro všechny doplňky stravy tedy platí, že:

Co je lék?

Léčivé přípravky neboli léky či léčiva se na trh mohou dostat až po jejich schválení regulačním orgánem, v České republice Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL). Udělení schválení ale předchází obsáhlé hodnocení jejich jakosti, účinnosti a bezpečnosti pomocí klinických studií, jejichž náležitosti a kritéria jsou daná právními předpisy. U léku tedy platí, že:

I léky mohou být přírodního původu

Někdy vzniká dojem, že doplňky stravy jsou ze své podstaty přírodnější a k organismu šetrnější variantou léčby, ale většinou se jedná spíše o důsledek zavádějící reklamy. Pokud jste nemocní, snažte se vždy volit léky. Ty totiž nemusí být vždy vyrobeny z laboratorně připravených  chemických látek, ale mohou být přírodního původu,  získané například z různých částí rostlin a zpracovány vysoce sofistikovanými postupy.

Takovým rostlinným lékem je například Kaloba, která se vyrábí z kořenů jihoafrické pelargonie a používá k léčbě onemocnění dýchacích cest (akutní bronchitidy). Dalším příkladem rostlinného léku je Sinupret, který je indikován k léčbě rýmy a zánětů vedlejších dutin nosních. Oba rostlinné léky zakoupíte v lékárně  bez lékařského předpisu a jedná se právě o léky s klinicky prověřenou účinností.

KALOBA perorální kapky, roztok s obsahem EPs® 7630 - patentovaného extraktu z Pelargonium sidoides a Sinupret obalené tablety jsou léky k vnitřnímu užití, nezapomeňte si důkladně přečíst příbalovou informaci.

Více informací na www.kaloba.czwww.sinupret.cz