Probiotika: Vyvracíme 5 nejčastějších mýtů!

1. Stačí jíst mléčné výrobky. NESTAČÍ

Ano, mléčné výrobky, kyselé zelí nebo kvašené okurky sice obsahují přírodní probiotika, ale vždy jen několik málo druhů. Člověk však potřebuje pro ideální stav vnitřní mikroflóry co nejvyšší počet různých kmenů těchto prospěšných bakterií. Podle odborníků je ideální používat doplňky stravy, které všechny potřebné složky obsahují v potřebných poměrech.

2. Antibiotika jsou všelék. ANI NÁHODOU

Lidé mají pocit, že dobráním posledního plata antibiotik je jejich tělo z nejhoršího venku. Chyba lávky. V mnoha případech je střevní mikroflóra užíváním antibiotik narušena. Se škodlivými bakteriemi způsobujícími dané onemocnění ničí totiž i tělu prospěšné bakterie. Je prokázáno, že až 30 % dospělých a 40 % dětí trpí průjmem při nebo po užívání antibiotik. S užíváním antibiotik nebo těsně po nich je proto dobré nasadit probiotika.

3. Je neefektivní brát antibiotika a probiotika zároveň. NENÍ

Jak už jsme si řekli, antibiotika sice narušují množství probiotických bakterií, ale obě složky lze brát současně. Tedy téměř současně. Především je nutné zvolit probiotika obsahující látky, které mohou být užívány společně s předepsanými antibiotiky. Řešením je pak brát probiotika mezi dávkami antibiotik tak, aby se antibiotika již stačila vstřebat do krve. Ideální doba je ve 2/3 mezi dávkami antibiotik. Nedochází tak k nežádoucímu vyhubení probiotických látek antibiotiky.

4. Probiotika jsou jen na zažívací obtíže. NEJSOU

Tyto „hodné“ bakterie pomáhají lidem od průjmů a střevních obtíží a opravdovou spásu představují pro těhotné ženy. Těm zlepšují imunitu, chrání je od vaginálních infekcí a zácpy, a také chrání před nutností užívat antibiotika. Probiotické kultury taky novopečeným maminkám pomáhají dostat se po porodu zpět na svou obvyklou váhu. A víte, že probiotika se používají také v kosmetice? Řada výzkumů dokládá, že jejich vnější aplikace formou vhodné denní péče pomáhá napravit hydratační schopnosti pleti a zlepšit její kvalitu a texturu.

5. Pokud si nezajdu do lékárny, nemám v těle žádná probiotika. MÁM

Určité množství probiotik má každý z nás už od raného dětství, protože zpočátku našeho života je střevní mikroflóra tvořena probiotickými kulturami získanými z mateřského mléka. I z toho důvodu je kojení tolik důležité. U plně kojených dětí je mikroflóra tvořena až z 95 % užitečnými kmeny. S věkem a stylem života počet prospěšných bakterií ve střevech klesá.

To bylo 5 hlavních mýtů o probiotikách. Pojďme si ale ještě jednou říci, proč je jejich doplňování tak důležité. Kvůli zachování optimálního stavu vnitřní mikroflóry by měla být probiotika užívána preventivně a pravidelně. Člověk se tak vyhne mnoha onemocněním. Pokud jsou součástí léčby, pak je vhodné užívat probiotika od začátku užívání antibiotik a minimálně týden po jeho skončení. Stabilizace střevního mikrobiomu může trvat až 12 měsíců! Některé studie dokonce uvádějí, že ani po 2 letech od léčby antibiotiky není stav stejný jako před léčbou. Proto je vhodné poté používat probiotika pro dlouhodobé užívání s nižším počtem bakterií.

Vhodným, volně dostupným probiotikem jsou například kapky nebo tablety BioGaia®. Pouze 5 kapek nebo 1 tableta denně postačí na pokrytí denní doporučené dávky 100 milionů aktivních, zdraví prospěšných bakterií L. reuteri Protectis. BioGaia® dodává lidskému tělu laktobacily reuteri Protectis, které podporují rovnováhu střevní mikroflóry, čímž zabraňují množení škodlivých mikroorganizmů. Kapky mají neutrální chuť a je možné je kromě klasického podávání na lžičce také zamíchat do jídla, pití nebo, v případě kojících matek, nakapat na prso. Kapky BioGaia® jsou vhodné a prospěšné pro všechny věkové kategorie, především pro kojence a malé děti. Žvýkací tablety BioGaia® mají jahodovou příchuť a jsou vhodné pro děti od tří let.