Co se skrývá pod povrchem? Pět věcí, na které si dát pozor při realizaci podlahy

1. Důležité je to, co se skrývá pod povrchem

Pod nášlapnou vrstvou podlahy – ať už ji tvoří dlaždice nebo třeba lino – se skrývají další vrstvy, které dohromady tvoří takzvanou skladbu podlahy na nosné konstrukci – základové desce nebo stropu.  Důležité jsou především izolační vrstvy a roznášecí neboli nosná vrstva podlahy.

Tyto části tvořící podlahu mají totiž zásadní vliv na to, jakou budete mít doma akustickou a tepelnou pohodu, ale také rozhodují o tom, jestli bude podlaha rovná, jak dlouho vydrží a jak dobře se po ní bude chodit. Pokud tedy nechcete, aby se vámi tak pečlivě vybrané parkety po pár měsících zkroutily, měli byste skladbě podlahy věnovat přinejmenším stejnou pozornost jako výběru krytiny.

2. Vhodný materiál je půlka úspěchu

V dnešní době se pro nosnou vrstvu podlahy nejčastěji používá litý potěr, a to na cementové nebo anhydritové bázi. Ty se od sebe v mnohém liší a každý materiál se hodí pro jiné využití. Obecně ale platí, že všechny lité podlahy mají výrazně lepší vlastnosti než dříve oblíbený beton.

Lité potěry mají mimo jiné mnohem větší pevnost v ohybu, takže jejich vrstva může být tenčí, již okolo 3,5 či 4 centimetrů. Kromě toho se na ni velmi snadno pokládá naprostá většina finálních vrstev, od vinylu přes PVC až po dlažbu. Materiál se navíc při lití chová jako voda, takže podlaha je dokonale rovná a vy se nemusíte bát, že se vám bude kývat nábytek. A v neposlední řadě – pokládání takové podlahy je velmi jednoduché a rychlé.

3. Obraťte se na zkušené řemeslníky

V každém případě byste si měli být jisti, že se o lití podkladové vrstvy podlahy postarají zkušení profesionálové. I kvalitní materiál totiž přijde vniveč, pokud se dostane do rukou lajdáka nebo nezkušeného pracovníka. Bohužel, poznat na první pohled spolehlivé řemeslníky a důvěryhodnou společnost někdy není snadné.

S výběrem vám může pomoci program CEMEX Xperts v rámci kterého výrobce podlahových materiálů sám školí a certifikuje realizační firmy, které splňují nejpřísnější kritéria odbornosti, praxe a kvality provádění. Pokud si vyberete řemeslníka či společnost z tohoto programu, postarají se o vaši podlahu zkušení a zodpovědní řemeslníci, a navíc dostanete tu nejlepší možnou cenu a budete mít k dispozici nadstandardní zákaznický servis.

4. Mějte nohy v teple!

Stále větší oblibě se v poslední době těší vyhřívané podlahy. A to zaslouženě – jedná se o velmi účinný, a navíc nadmíru příjemný způsob vytápění. Pokud tedy právě stavíte či renovujete nemovitost, možná o instalaci podlahového topení také uvažujete. Pokud je tomu tak, určitě si dejte pozor, abyste zvolili vhodný materiál nosné a v tomto případě i tepelně-akumulační vrstvy.

Nejlepší variantou je pro tento účel anhydritový potěr. Oproti betonu je výrazně hutnější, takže rozvody topení těsně obteče a nenechá u nich nežádoucí vzduchové bublinky, a navíc má mnohem lepší tepelné vlastnosti. Příkladem je speciální potěr Anhylevel Thermio, který společnost CEMEX vyvinula zvlášť pro vyhřívané podlahy. Ten má až dva a půl krát větší tepelnou vodivost než tradiční beton a váš interiér se díky tomu prohřeje už za 30 až 40 minut od zapnutí topení.

5. Není potěr jako potěr

Anhydritový potěr se hodí pro celou řadu prostor – od bytů a rodinných domů až po rozsáhlé administrativní budovy, školy či tělocvičny. V těchto prostorech se dá využít i litá podlaha na cementové bázi, kromě toho má ale navíc i své specifické využití. Jde hlavně o místa, kde je podlaha zatížena větší vlhkostí – třeba ve sklepech či na chatách a chalupách, kde není dokonalá hydroizolace.

Ať už se nakonec rozhodnete pro cementový nebo anhydritový potěr, dejte si na celém plánování a následné realizaci dobře záležet. Nenechejte proto nic náhodě, zvolte správný druh potěru a obraťte se na ověřené a certifikované odborníky. Podlaha je sice nenápadnou, ale o to důležitější součástí každého domova – a úspěch stavby či renovace na ní doslova stojí!