­­Pět pravidel, jak se nenechat okrást při koupi auta

Koupit si auto je pro většinu z nás takřka sváteční událostí, neboť vozidlo měníme zpravidla jen několikrát za život. Pokud si však chcete koupit ojeté auto a s nakupováním ojetin nemáte zkušenosti, může se vám lehce stát, že si pořídíte vůz v tak špatném technickém stavu, že vás jeho následné opravy a údržba vyjdou na desítky tisíc korun. A k tomu za něj pravděpodobně ještě zaplatíte mnohem více peněz, než odpovídá jeho stáří a technickému stavu. V nejhorším případě se vám může dokonce stát, že vás umělé navýšení ceny a následné opravy vyjdou na tolik peněz, kolik stojí deset let staré ojeté auto s nájezdem okolo 180 000 km. Že vás to děsí? Pak si přečtěte následující rady, jak se nestát obětí podvodu nekalých prodejců ojetin.

Pravidlo č. 1: Nespěchejte

S nákupem vozidla nikdy nespěchejte. Je lepší svézt se párkrát MHD, nebo si auto půjčit než koupit narychlo nějaké se závadami. Nejprve se v klidu rozhodněte, jaké parametry by měl mít vůz, který potřebujete, co je pro vás důležité a v jakých ohledech můžete dělat kompromisy, jako například v barvě auta. Pamatujte, že i když by se vám auto mělo líbit, v první řadě jde o jeho technický stav.

Pravidlo č. 2: Zjistěte si jeho reálnou cenu

V případě, že už jste si nějaké auto vybrali, zjistěte si jeho aktuální tržní cenu. Že to není jednoduché? Ano, srovnávání inzerátů a porovnávání aut zabere opravdu hodně času a úsilí. Naštěstí je na trhu nástroj, který to zdarma udělá za vás. Mobilní aplikace Carolina, která je zdarma ke stažení v Google Play i AppStore, za vás prohledá inzeráty z velkých českých i zahraničních webů a během několika vteřin vám zobrazí aktuální tržní cenu vámi vybraného auta. V případě, že bylo inzerované již dříve, uvidíte tyto inzeráty, a tedy i to, za kolik se prodávalo v minulosti. Tato mobilní aplikace vám také ukáže aktuální inzeráty srovnatelných vozidel. Díky Carolině se vám nestane, že za auto nevědomky zaplatíte o desetitisíce více, než jakou má cenu.

Pravidlo č. 3: Prověřujte

Nikdy se nespoléhejte na informace, které vám dá k autu prodejce. Ačkoli většina z nich jsou seriózní, pravděpodobnost, že narazíte na takového, který vás bude chtít podvést, je stále vysoká. Jedinou obranou proti neseriózním prodejcům je prověřovat. Nikoli prodejce, ale historii auta, které si chcete koupit. Opět vám to pomůže ušetřit peníze. Bez prověření se totiž cena auta může zdát v souladu s cenami, za které se podobná vozidla prodávají. Ovšem za předpokladu, že je v dobrém technickém stavu. Například stočený tachometr může auto prodražit o desítky tisíc korun. Průměrné stočení se navíc letos zvýšilo na 116 tisíc km. Podíl aut se stočeným tachometrem se pohybuje okolo 40 %. A proto je potřeba historii auta prověřit.

Zjistit něco o historii vozu přitom není nijak složité. Na prověřování historie vozidel se specializuje firma Cebia, která nabízí službu AUTOTRACER. Stačí, když na www.zkontrolujsiauto.cz, zadáte VIN vozu a okamžitě zjistíte, kolik informací je o vozidle k dispozici a z jaké doby pochází. Pokud chcete znát konkrétní stavy tachometru a jejich vývoj, záznamy o servisních úkonech, informace o haváriích apod., kupte si za 499 Kč výpis. Díky této službě také zjistíte, zda vozidlo není zatíženo leasingem či spotřebitelským úvěrem nebo zda není evidováno jako odcizené (v takovém případě by vám hrozilo jeho zabavení bez jakékoli finanční náhrady). Jedno vozidlo si můžete v systému AUTOTRACER zdarma prověřit přes mobilní aplikaci Carolina, v níž navíc získáte slevu na případná prověření dalších vozidel.

Pravidlo č. 4: Buďte obzvlášť opatrní při nákupu auta ze zahraničí

Koupit si ojeté auto ze zahraničí je doslova hazard. Prověřit si jeho historii je často velmi obtížné, někdy až nemožné, čehož využívají neseriózní prodejci a dovozci, a u těchto aut je proto mnohem vyšší míra stáčení tachometrů. Nezřídka jsou u nich také zatajovány havárie a skutečná země původu. Auta z Balkánu a jižní Evropy jsou někdy nabízena jako auta německého původu, neboť právě německý původ představuje pro řadu lidí ještě jakousi záruku kvality. Auta z jižní či východní Evropy jsou někdy i po totálních haváriích, opravená z dílů z vrakovišť a nabízená jako dosud nehavarovaná. Stává se také, že je auto sestavené z více částí havarovaných nebo kradených automobilů, nelegálně předělané a nesplňuje ani základní požadavky na bezpečnost provozu. Samozřejmě i auto ze zahraničí může být v perfektním stavu nebo aspoň ve stavu, jaký deklaruje prodejce. Riziko, že tomu tak nebude, je zde ale mnohem vyšší než u aut s českým původem. Proto si raději prověřte původ vozidla pomocí služby PROVIN od Cebia a pomocí služby VINTEST od Cebia zjistěte, zda není předělané pomocí dílů z více vozů.

Pravidlo č. 5: Dejte si auto do mobilu

Pokud jste si již auto koupili, dejte si ho do mobilu. Tedy ne, že si ho vyfotíte, ale stáhněte si mobilní aplikaci Carolina (kterou už ale s největší pravděpodobností máte staženou z doby nákupu vozidla) a zadejte do ní VIN svého auta. Nastavte si všechny potřebné alerty, které vás upozorní na důležité termíny, jako je STK, výměna lékárničky či řidičáku nebo třeba zdravotní prohlídka. Kolik alertů si aktivujete a případně i sami zadáte, je jen na vás. Aplikace vás začne upozorňovat každou neděli už měsíc dopředu. Navíc si v ní můžete každý měsíc zdarma zobrazit aktuální cenu svého auta s odhadem na její vývoj v následujících třech letech. Pomůže vám tak lépe plánovat, kdy a zda auto vyměnit za novější.