„Kapesné na důchod.“ Penzijkem můžete dětem zajistit pohodovou budoucnost

Čtvrtina rodičů svým dětem vůbec nespoří, ukázal v roce 2018 průzkum společnosti STEM/MARK pro ČSOB Penzijní společnost. Více než polovinu z nich k tomu vede především nedostatek peněz.

„Průzkum potvrdil, že mladé rodiče někdy od pravidelného spoření dětem odrazuje napjatý rozpočet. Je přirozené, že pokud máme zrovna potíže vyjít s penězi, úspory se odsouvají až na vedlejší kolej. U penzijního spoření si ale měsíční příspěvky můžete snižovat, navyšovat, nebo třeba v určitém období neplatit vůbec. A platí to samozřejmě i u dětí,“ řekl Ladislav Rokos, obchodní ředitel ČSOB Penzijní společnosti.

Druhým nejčastějším důvodem, proč rodiče potomkům nešetří, pak byl fakt, že je považují za příliš mladé. Penzijko se ale naopak vyplatí založit co nejdříve. Je totiž navrženo tak, aby se v něm peníze zhodnocovaly v dlouhodobém horizontu. Potomek tak zároveň už odmala dostává pravidelný příspěvek od státu ve výši až 2 760 korun ročně. Právě ten tvoří podle průzkumu doplňkové penzijní spoření pro děti zajímavým pro více než polovinu dotázaných rodičů.

Ti šťastnější z nich se kromě státu mohou spolehnout i na pomoc od rodiny. 28 % dotázaných rodičů například s úsporami pro děti pomáhají i prarodiče a čtyřem procentům dětí spoří dokonce i širší příbuzenstvo. Doplňkové penzijní spoření jim umožňuje příspěvky posílat jak pravidelně, tak jednorázově, a to například u příležitosti narozenin nebo vysvědčení. 

Život v důchodu? Z vlastních úspor

Rodina tak může nejmladším členům pomoci s přípravou na budoucnost, kdy se naše děti v důchodu s největší pravděpodobností budou muset do velké míry spoléhat právě na vlastní úspory. Jak totiž upozorňují odborníci, kvůli stárnoucí populaci dosavadní růst starobního důchodu nejspíše dříve či později nahradí umělé prodlužování produktivního věku. Čím více peněz tak během života lidé naspoří, tím dřívějšího a aktivnějšího odpočinku si budou moci užívat.

„Penzijko pro děti může na první poslech znít jako protimluv, ale demografická křivka ukazuje, že čím dříve se na budoucnost začneme připravovat, tím spíše si budeme moci na stará kolena užívat a plnit sny, tak jak to je běžné v západních státech. Dnešní generace teenagerů by se rozhodně neměla spoléhat pouze na stát. Tato forma spoření navíc v žádném případě neznamená, že dítě úspory nutně uvidí až na stará kolena. Naopak už v 18 letech může třetinu částky vybrat a peníze využít třeba na vlastní bydlení, auto nebo studium,“ doplnil Ladislav Rokos.

Strategie podle věku

ČSOB Penzijní společnost ke spoření zdarma nabízí i Strategii životního cyklu, tedy službu, která klientům ušetří starosti ohledně vhodného investování. Peníze se díky ní automaticky převádí mezi jednotlivými účastnickými fondy v závislosti na věku daného člověka. Zatímco u dětí úspory služba svěřuje do dynamického typu fondu s potenciálně vyšším výnosem, čím blíže jsme k důchodu, tím více Strategie životního cyklu sází na konzervativní fondy s malým rizikem. Všechny účastnické fondy jsou dlouhodobě úspěšné.

Penzijko pro děti je možné založit na pobočkách ČSOB či České pošty, nebo z pohodlí domova online.

Rozložení fondů podle věku:

Důležité upozornění:

Hodnota majetku v účastnických fondech může stoupat i klesat, výnosy dosažené v minulosti nejsou zárukou výnosů budoucích. Před samotným rozhodnutím je nutné věnovat pozornost informacím o rizicích spojených se spořením v účastnictvím fondech, stejně jako dalším informacím, které jsou uvedeny vždy ve Statutu daného fondu – k dispozici na www.csob-penze.cz

Informace o ČSOB Penzijní společnost, a.s.:

ČSOB Penzijní společnost, a. s., člen skupiny ČSOB (dále jen „ČSOB PS“), do konce roku 2012 pod obchodní firmou ČSOB Penzijní fond Stabilita, a. s., člen skupiny ČSOB, působí na trhu penzijního připojištění od roku 1994 (původní název společnosti byl Českomoravský penzijní fond, a. s.). Je právním nástupcem Občanského penzijního fondu, a. s., a Českého penzijního fondu Zdraví, a. s., se kterými se sloučil v letech 1999 a 2000. V roce 2011 pak došlo k fúzi s ČSOB Penzijním fondem Progres, a. s. členem skupiny ČSOB. Penzijní společnost shromažďuje prostředky účastníků, případně státu, umísťuje je do účastnických fondů, obhospodařuje majetek těchto fondů a vyplácí dávky, jejichž cílem je zabezpečit doplňkový příjem ve stáří nebo invaliditě.