Jak se vypořádat s úbytkem vlastního prostoru po narození dětí

Čas pro sebe je důležitý

Určitě jste tuto poučku slyšeli už mnohokrát. Omílá se dokola, protože je pravdivá. Mít čas pro sebe neznamená přestat milovat vlastní dítě, ale ukazuje, jak velká je vaše sebeláska. Mimo jiné tím i své dítě učíte, že mít se rád je důležité. Zkuste si proto vyhradit den a čas, kdy se budete věnovat vlastním zálibám. Uvidíte, jak se brzy budete cítit skvěle.

Nevzdávejte se výletů a dovolených

Pokud jste dříve byli zvyklí cestovat, nemusí se s příchodem dítěte vůbec nic změnit. Pořiďte si kvalitní bezpečnou autosedačku, kočárek a/nebo ergonomické nosítko a věřte, že zvládnete úplně všechno.

TIP: Poohlédněte se při výběru dovolené po rodinném hotelu, který nabízí hlídání dětí nebo programy pro děti. Např. Mariánské Lázně letos bodují animačním klubem Coolonáda. Hlídání dětí i zajímavý a poutavý animační program pro děti od 3 do 15 let poskytne zábavu na celý den a vy si můžete užít čas pro sebe.

Shutterstock.com

Nebojte se dítě svěřit babičce nebo chůvě

Jestli se na cestování necítíte, nebojte se svěřit vašeho potomka babičce nebo si objednejte chůvu. Každý, dokonce i rodič, má nárok na odpočinek. A každý prarodič na rozmazlování vnoučat.

Utužujte partnerský vztah

Nezapomínejte na to, že kromě rodičů jste ještě partnery a kromě času pro sebe si najděte i čas pro toho druhého. Stává se, obzvláště u žen, že zahoří k dítěti opičí láskou a partnera opomíjí. Partner tím trpí a celý vztah se začne otřásat v základech.

TIP: Jakmile začnete pociťovat odcizení, na nic nečekejte a zapracujte na změně. Pomáhá např. změna prostředí, dovolená nebo jiné společné aktivity. Opět zapojte babičku nebo profesionální hlídačky.