Česko patří k největším znečišťovatelům CO2 na hlavu. Změnit to můžete se start-upem bezDodavatele

Energetika má na svědomí skoro polovinu emisí CO2 v České republice a výroba elektřiny představuje 96 % z nich. Česko totiž stále vyrábí elektřinu hlavně z fosilních zdrojů, především z uhlí, jehož těžba je náročná a devastující pro okolní krajinu. Zatímco většina ostatních evropských zemí se rychle vydává cestou obnovitelných zdrojů, v Česku se situace v posledních letech výrazně nelepší. Nový start-up bezDodavatele ale přichází s alternativou, která je výhodnější jak pro naše ovzduší, tak i pro naši peněženku.

Nelichotivé srovnání

Za rok 2019 se podle dat Energetického regulačního úřadu vyrobilo v České republice asi 35 % energie z mohutně podporovaného jádra, přes 50 % elektřiny se stále vyrábí z fosilních zdrojů. Jen necelých 13 % pak připadlo na obnovitelné zdroje, jako je slunce, vítr nebo voda.

V tomto ohledu zůstáváme o celá staletí pozadu za ostatními státy. Vnímavějšímu pozorovateli stačí jen pohled na to, jak vypadají země našich sousedů – větrné elektrárny se staly zcela běžnou součástí krajiny, každý druhý domek je vybavený solárními panely, a z komínů se v Německu, Rakousku a dalších moderních zemích kouří stále méně. Obzvláště bolestivé je toto srovnání při pohledu k našim západním sousedům. Už v roce 2018 se totiž v Německu podařilo vyrobit více energie pomocí obnovitelných zdrojů než z těch klasických, fosilních. Zatímco uhlí Němcům dávalo 39 % elektřiny, obnovitelné zdroje se dostaly na celých 40 procent.

Čistou elektřinu může mít každý

Abychom se podobným číslům přiblížili i u nás, musí se do změny zapojit i běžní odběratelé – a právě to umožňuje projekt bezDodavatele. Doposud se mohlo zdát, že obyčejný člověk nemá jako pouhý odběratel šanci ovlivnit, odkud se bere elektřina, která k němu domů přitéká, ani komu za ni zaplatí – zda to budou velké molochy a kouřící elektrárny, které vyrábějí elektřinu z fosilních zdrojů, nebo menší lokální výrobci využívající čistě obnovitelné zdroje.

Stejně tak v dobách několika velkých hráčů na trhu nebylo možné si vybírat, komu za elektřinu domácnosti zaplatí. Dnes ale takovou možnost mají Češi díky bezDodavatele, který domácnostem umožní obejít tradiční dodavatele a za tržní ceny je propojí přímo s českými výrobci zelené elektřiny. Nová platforma dokáže jednoduše zprostředkovat platby mezi domácnostmi a výrobci. Tím podporuje nejen přesun domácností k čisté elektřině, ale také malé lokální výrobce elektřiny z obnovitelných zdrojů.

„Abychom měli jistotu, že bereme elektřinu od konkrétního zdroje, museli bychom k němu natáhnout kabely. Nemůžeme proto kontrolovat, jaká energie do našich zásuvek putuje. Můžeme se ale vědomě rozhodnout, komu za ni budeme platit. Společně tak podporujeme přesun k čistší energetice, protože čím víc nás bude, tím více peněz poputuje k českým výrobcům z obnovitelných zdrojů místo ke kouřícím uhelným elektrárnám nebo do zahraničí,“ vysvětluje Robert Chmelař, zakladatel start-upu bezDodavatele.

Svým zákazníkům poskytuje bezDodavatele také plyn, který sice není obnovitelným zdrojem, ale pro životní prostředí je pořád mnohem lepší alternativou než tuhá paliva, která zatěžují životní prostředí. Ve srovnání s uhlím nevznikají při spalování plynu žádné emise síry nebo polétavý prach. Přesto spalováním plynu vznikají také emise CO2. BezDodavatele se ale snaží dopad na naše ovzduší minimalizovat tím, že kompenzuje vzniklé emise podporou projektů, které naopak přispívají ke snížení CO2 v ovzduší.