Neplaťte zbytečně energetickým molochům! Start-up bezDodavatele nabízí levnější elektřinu přímo od výrobců

V Česku každoročně stoupá množství vyrobené elektřiny. Na její spotřebě se ze čtvrtiny podílí také domácnosti. Ačkoliv jsou spotřebované energie významnou položkou na jejich rozpočtu, jen málokterá domácnost ví, kolik za elektřinu opravdu ročně zaplatí. V době, kdy na trhu působilo několik velkých dodavatelů s podobnými cenami, nebylo nutné jednotlivé nabídky srovnávat. To se ale mění s příchodem nových hráčů, kteří tradiční dodavatele obcházejí a domácnostem nabízejí nižší ceny i zelený původ vyrobené elektřiny. Tak vznikl i start-up bezDodavatele, který domácnosti propojí přímo s českými výrobci zelené elektřiny, a to přímo za velkoobchodní ceny. Spotřebitelé tak ročně mohou ušetřit i třetinu ročních nákladů na elektřinu.

Elektřina a plyn za velkoobchodní ceny

Elektřina i plyn se kupují na takzvané energetické burze, na které výrobci prodávají vyrobenou energii a dodavatelé energii nakupují. Tu pak přeprodávají běžným odběratelům a domácnostem. V bezDodavatele se ale rozhodli tento krok přeskočit a nabídnout spotřebitelům energii přímo za velkoobchodní ceny. Cena, kterou u bezDodavatele spotřebitel zaplatí tak vždy přesně kopíruje aktuální cenu energie na trhu. „Výhodnost velkoobchodních cen jsme si ověřili na jejich historickém vývoji. Ceny fungují podobně jako na akciových burzách, kdy nemá smysl sledovat krátkodobé výkyvy cen, ale jejich dlouhodobou hladinu. Velkoobchodní ceny jsou tak výhodnější než u tradičních dodavatelů, protože u pevné ceny na rok musí dodavatel zohlednit případné výkyvy ceny v průběhu roku a do ceny ještě promítnout své nemalé náklady a marži,“ říká Robert Chmelař, zakladatel bezDodavatele.

Za zprostředkování elektřiny výhradně z lokálních obnovitelných zdrojů a zeleného plynu za velkoobchodní ceny domácnosti měsíčně zaplatí pouze poplatek srovnatelný se streamovacími službami, jako je Netflix nebo Spotify. Za veškeré své služby si bezDodavatele účtuje jen 6 korun na den bez DPH.

Zelená elektřina v našich zásuvkách

Další výhodnou elektřiny od bezDodavatele je její původ výhradně z českých obnovitelných zdrojů. Ve sdílené elektrické síti, do které dodávají všichni výrobci elektřiny, si odběratel samozřejmě nemůže vybrat, jestli bude používat elektřinu vyrobenou z uhlí, nebo ze slunce. Díky bezDodavatele si ale domácnosti mohou vybrat, komu za dodanou elektřinu zaplatí.

„Abychom měli jistotu, že bereme elektřinu od konkrétního zdroje, museli bychom k němu natáhnut kabely. Nemůžeme proto kontrolovat, jaká energie do našich zásuvek putuje. Můžeme se ale vědomě rozhodnout, komu za ni budeme platit. Společně tak podporujeme přesun k čistší energetice, protože čím víc nás bude, tím více peněz poputuje k českým výrobcům z obnovitelných zdrojů místo ke kouřícím uhelným elektrárnám nebo do zahraničí,“ vysvětluje Robert Chmelař, zakladatel start-upu bezDodavatele.

Svým zákazníkům poskytne bezDodavatele také plyn, který sice není obnovitelným zdrojem, ale pro životní prostředí je pořád mnohem lepší alternativou než tuhá paliva, která zatěžují životní prostředí. Ve srovnání s uhlím nevznikají při spalování plynu žádné emise síry nebo polétavý prach. Přesto spalováním plynu vznikají také emise CO2. BezDodavatele se ale snaží dopad na naše ovzduší minimalizovat tím, že kompenzuje vzniklé emise podporou projektů, které naopak přispívají ke snížení CO2 v ovzduší.