Bratislava stojí ve stínu jiných destinací, kam míříme na víkendy. Je to škoda!

Korunovační dóm a jeho štíhlá vysoká věž je jednou z dominant města

Víte, že nahoře není obvyklý kříž, ale poduška s uherskou královskou korunou, která symbolizuje význam chrámu? Historické centrum nabízí i další památky. Nachází se v něm několik krásných paláců, stará radnice, zachovala se i jedna z věží historického opevnění Michalská brána s jedním z mnoha muzeí, které můžete v Bratislavě navštívit. Po centru se můžete povozit i charakteristickými malými autobusy Prešporáčky, které nesou jméno podle historického německého pojmenování Bratislavy Pressburg, ve slovenské verzi Prešporok. Nesmíte si zapomenout udělat také fotografii s některou z místních netradičních soch, ať už je to napoleonský voják na lavičce na hlavním náměstí (Schöne Náci ztvárňuje skutečnou postavičku místních uliček) nebo Čumil, který vykukuje z kanálu.

Zpestřete si výlet také výšlapem na Bratislavský hrad

Bratislavský hrad je největší dominantou města, odkud přehlédnete široké území na rozhraní Slovenska, Rakouska a Maďarska. Pro koho by byl příliš mladý, ten může vyrazit na výlet na okraj Bratislavy nad soutok Dunaje a Moravy, kde leží ruiny hradu Devína. Je to legendami opředená pevnost, významný opěrný bod Velkomoravské říše, která je spojována s dávnými panovníky Rastislavem, Mojmírem nebo Svatoplukem.

Do Devína se lze vydat kolem řeky na kole. Kolo může být dopravním prostředkem i do dalších míst v okolí Bratislavy a podél Dunaje. Na něm se nacházejí třeba historické plovoucí mlýny, ve kterých se mlelo obilí ještě ve 20. století.

Bratislavské UFO

Bratislava je asi také jediným místem v Evropě (možná i na světě), která vám nabídne nevšední návštěvu UFA. Ano, nad městem se na dvou štíhlých pylonech vznáší létající talíř. V jeho útrobách se nachází vyhlídková restaurace a na střeše plošina. Z ní je nevšední pohled na panorama historického města a hradu.

Do Bratislavy za nákupy

V centru najdete řadu tradičních obchůdků a u Dunaje dvě moderní nákupní centra, za řekou v Petržalce je to rozlehlý Aupark a vedle Starého Města na nábřežním korzu je to moderní obchodní galerie Eurovea.

Do Bratislavy se dostanete snadno

Z Prahy, Pardubic a Brna tam jezdí vlaky EuroCity Metropolitan každé 2 hodiny. Vlak Hungaria na stejné trase vás doveze bez přestupu dokonce až ze severních Čech. Přímé spojení je také z Ostravy a díky jednoduchým přestupům se do Bratislavy snadno cestuje z celé České republiky. Cesta z Prahy trvá jen 4 hodiny, z Ostravy 2 a tři čtvrtě hodiny a z Brna jen přibližně 1,5 hodiny. Vlaky nabízejí Wi-Fi připojení k internetu, restaurační vozy, snadno v nich mohou cestovat rodiny s dětmi, lidé na vozíku a přepravit se dá i kolo.

Publikováno na: