Vichřice, požár, povodeň? Pro lidi je nejtěžší zvládnout stres a najít čas a klid na řešení napáchaných škod

„Žijeme v době pokračující a prohlubující se změny klimatu, která začíná výrazněji promlouvat do podmínek cirkulace atmosféry a ve finále i počasí nad převážnou částí světa, Česko nevyjímaje,“ potvrdil Mgr. Michal Žák, Ph.D. z katedry fyziky atmosféry Matematicko-fyzikální fakulty UK. Konkrétně podle něj přibývá například silných bouřek spojených s přívalovými srážkami a větrem nebo rychlých povodní. 

Nárůst živelních pohrom v Česku dokládá i fakt, že prodlevy mezi silnými bouřemi se zkracují. Jednotlivé pohromy tak můžou nepáchat nejen nové škody, ale zároveň v některých případech rozšířit ty původní.

Katastrofa v domě i na duši

„Silná bouře v červnu na našem domě zničila střechu, a ačkoli nám ČSOB Pojišťovna škodu zaplatila, s opravou jsme museli čekat na stavební firmu. Na střechu jsme zatím dali provizorní zakrytí, to ale další přívalový déšť pochopitelně strhl. Do domu nám napršelo a voda poškodila podlahy i nábytek,“ popsala paní Hana z Olomoucka.

„Pohroma s námi samozřejmě otřásla. Na tyto události člověk nechce myslet, dokud se mu nestanou. Vlastně mě tedy překvapilo, jaký tlak na psychiku to je, když člověk přijde o velkou část svého domova, navíc musí vyřizovat papírování, opravy i tak základní věci, jako je náhradní bydlení,“ dodala. 

Na psychickou zátěž, kterou s sebou živelné katastrofy přináší, upozorňují i odborníci. Nemusí se přitom jednat pouze o momentální stres, ale i dlouhodobé problémy. „Živelná katastrofa člověka násilně vytrhne z běžného života. Následné dlouhotrvající rekonstrukce pak v lidech ještě posilují pocit nejistoty a chronického stresu. Trauma, které si s sebou člověk po zničení domova nese, tak může vést i k úzkostem a depresi,“ popsala Christie Manning z americké Macalester College.

50 tisíc jako psychická pomoc

Právě v takových případech by mohla pomoci novinka v pojištění domácnosti Náš domov od ČSOB Pojišťovny. Pokud totiž domácnost postihne pohroma, která s sebou ponese výplatu pojistné události nad 80 %, dostane klient navíc dalších 50 tisíc, a to právě jako odškodné za psychickou újmu. Typicky se může jednat o záplavy, požár nebo právě zmíněnou vichřici. Na tom, co škodu způsobilo, ale nezáleží. 

„ČSOB Pojišťovna pomáhá klientům chránit jejich domácnosti už téměř 30 let, proto dobře víme, že každá škoda velkého rozsahu zároveň způsobí stres a psychické vypětí,“ vysvětlil zavedení novinky Petr Milata, tiskový mluvčí ČSOB Pojišťovny. „Tato nabídka navíc platí pro jakoukoliv hlavní stavbu, ať už je to rodinný dům, byt nebo třeba chata,“ dodal.  

Pojišťovna tak zároveň reaguje na varování odborníků, že řádění živlů bude do budoucna přibývat. „Na základě současných scénářů vývoje změny klimatu lze očekávat, že uvedené trendy se budou v nejbližší dekádě potvrzovat, přičemž je i velmi pravděpodobný další nárůst frekvence nebezpečných jevů,“ upozornil Mgr. Michal Žák, Ph.D.

Volno v práci, nebo třeba pobyt u moře

Částka je určená na pomoc s psychickým vypětím, jak s ní klient naloží, je však pouze na něm. Peníze můžou například pomoci překlenout období, kdy si kvůli opravám a veškerému zařizování poškozený musí vzít neplacené volno v práci. Posloužit mohou ale třeba i na dovolenou, na kterou si po vyhroceném období odjede odpočinout a nabrat nové síly. 

Peníze, které pojišťovna klientovi poskytne, tak mohou sloužit opravdu na cokoliv, třeba na:

ČSOB Pojišťovna zároveň pomáhá škodám v domácnosti předcházet. „Ze statistik víme, že se každý rok stovky našich klientů musí potýkat s následky požáru v domácnosti. Jen letos už jsme řešili 154 takovýchto událostí. K pojištění proto klientům nyní dáváme dárek v podobě hasící deky, která jim pomůže malý požár, třeba v kuchyni, uhasit dřív, než napáchá podstatné škody,“ dodal Petr Milata. 

Další změnou v pojištění Náš domov jsou mimo jiné i ještě lepší asistenční služby. Například limit základní asistence se navyšuje z 5 na 7 tisíc korun. Limity pak pojišťovna zvedla mimo jiné i pro případ zkratu a přepětí a ve variantě Domácnost + stavba pojistné nebezpečí zkrat a přepětí rozšiřujeme také o podpětí.