Potíže s usínáním jsou častější u žen a souvisí s věkem

Lékaři doporučují 8 h spánku

Lékaři doporučují 8 hodin nepřerušovaného spánku, ale není to jen o hodinách; je to o kvalitě spánku. Pokud spíte 10 hodin a přesto jste během dne unavená, může to znamenat, že nemáte kvalitní spánek, např. se často budíte nebo máte přerušovaný spánek.

Jsou lidé, kteří potřebují méně spánku a jsou plně odpočatí po 5-6 hodinách spánku, někdy i méně, zatímco spáči potřebují 10 až 12 hodin spánku, aby se cítili odpočinutí.  

Dobře se vyspat je extrémně důležité, obzvlášť v době, kdy prožíváte stresující situace.

Poruchy se spánkem mohou souviset s hormonální nerovnováhou

Mezi důvody přerušovaného spánku patří u žen změna hormonální hladiny, noční pocení, zvýšený stres a úzkost.  Mezi mnoha příznaky, které doprovází  ženy ve věku kolem čtyřicítky, jsou poruchy spánku. Důvody mohou být různé, častou příčinou bývá  pokles estrogenu, který má vliv na kvalitu spánku. Mnoho žen v této věkové kategorii déle usíná, budí se v noci a má potíže se spánkem.   

Přesný důvod, proč pokles estrogenu ovlivňuje mechanismy spánku je stále na úrovni vědecké debaty. Existuje vztah mezi melatoninem a estrogenem. Melatonin je hormon produkovaný v epifýze lidského mozku a hraje důležitou roli v regulaci cyklu spánku/buzení se. Když je hladina melatoninu nízká, je mechanismus  spánku ovlivněn, což vede k potížím s usínáním, častému probouzení a zhoršení kvality spánku.

Pokles estrogenu má dramatický dopad na naše tělo. Podívejme se blíže, jak to ovlivňuje náš mozek:

Regulace spánku a bdění je založena na velmi jemné hormonální rovnováze. Pokud si tedy dáte během dne “dvacet”, zasahujete do tohoto citlivého mechanismu a tělo nemusí nutně rozumět, že krátký spánek byl “jen” poobědovým odpočinkem. Můžete v noci méně spát nebo váš spánek bude během noci přerušovaný častým buzením a delší dobou bdělosti .

Spát či nespát po obědě?

Jak k tomu přistupovat – zachovat krátký odpočinek nebo ne? Pokud je pro vás poobědové zdřímnutí důležité, nedávejte si “dvacet” déle jak 20 minut, krátký odpočinek umožní odpočinout si, ale neprospat se do fáze REM spánku. Pokud budete spát déle, budete mít hluboký spánek, který pravděpodobně naruší váš noční spánek. A budete se bohužel cítit unavenější než před usnutím…

Tipy, jak se poprat s nespavostí

  1. Dodržujte pravidelnou dobu uléhání do postele i vstávání.
  2. Odpočívejte a relaxujte zhruba hodinu před spaním.
  3. Nechoďte spát s plným, nebo naopak prázdným žaludkem.
  4. Vyhněte se koukání do telefonu či tabletu těsně před spaním.
  5. Nespěte během dne.
  6. Pravidelně se pohybujte, fyzická/sportovní aktivita přes den je důležitá.

Pro klidný spánek i hormonální rovnováhu

Zlepšete kvalitu vašeho spánku s nehormonálním přípravkem pro ženy z přírodních zdrojů, ověřeným předními odborníky z celého světa, kteří potvrdili bezpečnost a účinnost při obnově hormonální rovnováhy.

Spánek ovlivňuje náš zdravotní stav, náladu a celkovou kondici. Jakmile srovnáte hormony, srovná se i váš spánek. S Femarelle® můžete nechat obavy za zády a spát znovu jako miminko.

Femarelle je řada doplňků stravy pro ženy, více informací na femarelle.cz.Zdroj: Femarelle


Publikováno na: