Pavel Šlechta: Jaká auta nepatří mezi první volbu a je to škoda?

V čem jsou auta od Seatu či Hondy unikátní?

SEAT v koncernu VW vytváří sportovněji laděné vozy, jejich vzhled je nezaměnitelný a i po letech vozy vypadají velmi moderně. Navíc používá techniku koncernu VW, což je zárukou kvality. Honda se řadí mezi největší světové výrobce automobilů, Evropa však nepaří mezi její hlavní trhy. Jejich vozy jsou velmi kvalitní a nebojím se říci kultovní. Modely Civic a CR-V se celosvětově těší velké oblibě zákazníků.

Převáží jejich unikátnost dražší náhradní díly (alespoň v případě Hondy)? Na co by si zájemce o tyto značky měl dávat pozor?

Ceny náhradních dílů jsou srovnatelné s konkurencí, pokud jsou v některých případech vyšší, jedná se spíše výjimky. Zákazníci naopak u těchto značek mohu těžit z výhodného nákupu v poměru cena/výkon, kdy se výrobci snaží cenou na své produkty upozornit. Honda má například zjednodušenou konfiguraci vozidla, má několik pevně daných výbavových stupňů a v konfiguraci si nemůžete volit jednotlivé prvky výbavy. V praxi to tedy znamená, že pokud byste například do základního stupně výbavy chtěli přidat například lepší světla, není to možné a musíte si zvolit celý vyšší výbavový stupeň.


Honda Civic. Zdroj: AUTO JAROV


Jaké jsou poslední novinky v bezpečnostních systémech?

Bezpečnost je jedním z nejdůležitějších faktorů pro výrobce samotné i pro zákazníky. V posledních letech značný rozvoj zaznamenaly zejména prvky aktivní bezpečnosti, tedy ty prvky, které pomáhají předcházet nehodě. Jednou z posledních novinek, se kterou přichází právě nový Seat Leon, je Prediktivní adaptivní tempomat. Radar na přídi vozu předvídá potenciální nebezpečí. Systém dále analyzuje zatáčky a rychlostní limity pomocí kamer a navigačního systému. Výsledky pak zohledňuje při regulaci rychlosti jízdy.

Jaké bezpečnostní systémy byly před pěti léty nadstandardem a dneska jsou už v základní výbavě?

Těch prvků je více, já bych však vyzdvihl systém e-call. Jedná se o systém nouzového volání, kdy v případě nehody je automobilem automaticky vytočena telefonní linka 112, je odeslán soubor s daty obsahující mimo jiné polohu vozu či počet cestujících ve voze. Operátor linky se s vozem spojí a v případě potřeby, nebo pokud mu nikdo neodpovídá, na místo vyšle jednotky integrovaného záchranného systému. Tento systém již v praxi funguje a zachraňuje lidské životy.


Seat Leon. Zdroj: AUTO JAROV


Jak výrazně se navýší cena auta, když sáhnu po nadstandardních bezpečnostních systémech?

Záleží, jaké systémy si vyberete, většina z nich je již v základní výbavě vozidel. Pro výrobce je bezpečnost posádky velmi důležitá a řekl bych, že ceny bezpečnostních prvků se tomu snaží přizpůsobit a ceny tak patří k nižším v porovnání s jinými prvky výbavy.

Publikováno na: